Πέμπτη 2 Ιουνίου 2011

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 76-68 (video)

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 76-68

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε μία ψυχωμένη ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο, έκανε ένα επί μέρους σκορ 15-2 παίζοντας παθιασμένη άμυνα και νίκησε τον Παναθηναϊκό με σκορ 76-68. Κορυφαίοι οι Μπουρούσης και Σπανούλης για τους ερυθρόλευκους, ενώ καθοριστικά τρίποντα σημείωσαν οι Πρίντεζης και Πελεκάνος. Η σειρά έγινε 2-1 και την Κυριακή (5/6) στο ΟΑΚΑ ο θρύλος θέλει το "break" ώστε να πάει σε 5ο ματς στο ΣΕΦ.
Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός στο πρώτο δεκάλεπτο παίρνοντας σκορ κυρίως από την φροντ-λάιντ του στην επίθεση, στο δεύτερο "πελάγωσε" με τον Παναθηναϊκό να του παίρνει τον "αέρα", αλλά στην επανάληψη οι ερυθρόλευκοι ισορρόπησαν το παιχνίδι έχοντας για όπλο την παθιασμένη τους άμυνα. Όλα τα... λεφτά, όμως, ήταν η απόδοση τους στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα, καθώς αν και βρέθηκαν να χάνουν με σκορ 61-66 (35') σημείωσαν ένα επί μέρους σκορ 15-2, πραγματοποιώντας μία ψυχωμένη ανατροπή, κατακτώντας στο τέλος μία παλικαρίσια νίκη με 76-68 στο Φάληρο. Μείωσαν την σειρά σε 2-1 οι Πειραιώτες και πλέον πάνε στο ΟΑΚΑ την Κυριακή (5/6) για το "break" ώστε να οδηγηθούν σε πέμπτο τελικό στο ΣΕΦ με στόχο να διεκδικήσουν το Πρωτάθλημα.
Ο Ολυμπιακός δεν πρόσφερε θέαμα στο ματς, ήταν κακός στην δεύτερη περίοδο, αλλά το σημαντικό είναι πως έπαιξε αφοσιωμένη άμυνα στην επανάληψη ανατρέποντας την εις βάρος του κατάσταση, καθώς βρέθηκε στην ανάπαυλα να χάνει με σκορ 39-46. Κορυφαίος παίκτης για τους ερυθρόλευκους ο Μπουρούσης (16π, 6ρ, 2κλ), έσπρωξε την ομάδα στην επίθεση ο Σπανούλης (13π), σημείωσαν καθοριστικά τρίποντα οι Πρίντεζης (8π, 2/2τρ, 4ρ) και Πελεκάνος (6π, 2/3τρ), πολύτιμος στο τέλος ο Γκόρντον (6π, 4ρ).

Ξεκίνησε δυνατά ο Ολυμπιακός με πόντους από την φροντ-λάιν του

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας για πεντάδα τους Σπανούλη, Γκόρντον, Χαλπερίν, Μαυροκεφαλίδη και Μπουρούση, ενώ ο Παναθηναϊκός με τους Διαμαντίδη, Σάτο, Τέπιτς, Φώτση και Μπατίστ, μέσα σε μία «καυτή» ατμόσφαιρα που είχαν δημιουργήσει οι οπαδοί του Ολυμπιακού στις κερκίδες. Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στην επίθεση, καθώς αξιοποίησαν τις ευκαιρίες που τους δόθηκαν, παίζοντας κυρίως κοντά στο καλάθι, με τους κοντούς να τροφοδοτούν τους ψηλούς. Ο Μπουρούσης στο 4’ με έμμεσο τρίποντο έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στην ομάδα του (7-6), με τον Καρδιτσιώτη σέντερ να έχει κέφια και να φτάνει τους εφτά πόντους στο 5’, γράφοντας το σκορ 9-8.

Οι δύο ομάδες συνέχιζαν να εναλλάσσονται στο προβάδισμα, μέχρι την στιγμή που πήρε μπρος ο Σπανούλης. Στην πρώτη του επιθετική προσπάθεια με μπάσιμο έβαλε το καλάθι, πήρε το φάουλ και πρόσφερε ένα έμμεσο τρίποντο για τον Ολυμπιακό, ενώ στη συνέχεια ο Μπουρούσης μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ το οποίο και αξιοποίησε. Το σερί των Πειραιωτών έφτασε το 7-0 (18-12) με προσπάθεια του Μαυροκεφαλίδη, αλλά σε αυτό έδωσε τέλος ο Μάριτς (18-14) στο 8’. Ο Γλυνιαδάκης πήρε την θέση του Καρδιτσιώτη σέντερ, με τον Σφακιανό να καρφώνει μόλις του δόθηκε η ευκαιρία, ενώ ακολούθως ο Γκόρντον μάζεψε ένα ακόμη «σκουπίδι» και με λέι-απ έγραψε το 22-14. Οι Πειραιώτες έφτασαν στο +8 με βολές του Αντρέα (24-16), αλλά ο Νίκολας με σουτ από την περιφέρεια σημείωσε το σκορ της πρώτης περιόδου (24-19).

Κακοί σε άμυνα και επίθεση οι ερυθρόλευκοι

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ίβκοβιτς έριξε στην «μάχη» τους Τεόντοσιτς, Χαλπερίν, Παπανικολάου, Έρτσεγκ και Γλυνιαδάκη, ενώ ο Ομπράντοβιτς τους Καλάθη, Νίκολας, Καϊμακόγλου, Φώτση και Μάριτς. Ο «Παπ», όντας, νευρικός αστόχησε σε δύο σερί βολές που δοκίμασε, αλλά ο αξιόπιστος «Γλύνια» με ωραία προσπάθεια έφερε τον Ολυμπιακό στο +7 (26-19). Ο Καλάθης μείωσε με τζαμπ-σουτ (26-21) και σε εκείνο το σημείο ξεκίνησε να πέφτει «ξύλο’ στην άμυνα. Κάπου εκεί οι ερυθρόλευκοι ήταν νευρικοί στην επίθεση, ενώ παράλληλα οι πράσινοι ευστόχησαν στα ελεύθερα σουτ που τους δόθηκαν και με ένα σερί 7-0 έφεραν το σκορ στα ίσα (26-26), ύστερα από τρίποντο του Νίκολας. Είναι χαρακτηριστικό, πάντως, πως μέχρι εκείνο το σημείο, οι 21 από τους 26 πόντους των γηπεδούχων προήλθαν από την φροντ-λάιν τους (Μπουρούσης 9, Μαυροκεφαλίδης 6, Γλυνιαδάκης 6), με τους γκαρντ να μην παίρνουν πάνω τους πολλά σουτ, καθώς αυτή ήταν η εντολή του Ίβκοβιτς, δηλαδή, να «χτυπήσει» η ομάδα κοντά στο καλάθι.

Ο Παναθηναϊκός όμως το σερί του το έκανε (9-0) με τον Βουγιούκα, παίρνοντας μετά από αρκετή ώρα κεφάλι σο σκορ (26-28). Η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση με έμμεσο τρίποντο του Έρτσεγκ (29-28), αλλά ο Νίκολας  ευστόχησε ξανά (3/3τρ) από την περιφέρεια (29-31), με τους πράσινους να φτάνουν και στο +4 (29-33) στο 15’ με τον Τσαρτσαρή. Στο 17’ οι ερυθρόλευκοι έφεραν το σκορ στα ίσα (33-33) με τους Έρτσεγκ και Σπανούλη, με το παιχνίδι να έχει αποκτήσει ρυθμό και τις ομάδες να τρέχουν στο παρκέ. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ξεφύγουν προς στιγμήν με τον Ίαν (34-37), αλλά το κακό στους Πειραιώτες ήταν πως ήταν άστοχοι στις  βολές με τους Μίλος και Μπουρούση μένοντας πίσω. Στο 19’, μάλιστα, το τριφύλλι βρέθηκε στο +5 (35-40) με τον Μπατίστ, με τους γηπεδούχους να κάνουν προσπάθεια να πλησιάσουν τον αντίπαλο στο τελευταίο λεπτό.

Ο Καρδιτσιώτης σέντερ με ωραία προσπάθεια έριξε την διαφορά (37-40), ζητώντας φάουλ που δεν του δόθηκε, αλλά ο Αμερικανός σέντερ του «τριφυλλιού» με δύσκολη προσπάθεια κράτησε την απόσταση (το +5, 37-42) για την ομάδα του. Ο Σπανούλης στο τέλος δοκίμασε ένα κακό τρίποντο (έρμπολ), με αποτέλεσμα ο Διαμαντίδης στη συνέχεια με βολές  να φέρει την ομάδα του στο +7 (37-44). Ο Μπουρούσης απάντησε με τον ίδιο τρόπο , αλλά στο τέλος ο Καλάθης με ένα εντυπωσιακό «coast-to-coast» έφερε το σκορ του ημιχρόνου στο 39-46. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ήταν κακός τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση, καθώς ο Παναθηναϊκός το ολοκλήρωσε με σκορ 15-27! Στα πρώτα 20 λεπτά, οι Πειραιώτες είχαν για ηγέτη τους τον για ακόμη μία φορά σταθερό σε απόδοση Μπουρούση (15π, 5ρ), αλλά δεν σημείωσαν τρίποντο (0/7τρ), σε αντίθεση με τους πράσινους (3/5τρ), οι οποίοι πήραν σκορ από 10 παίκτες τους.

Με άμυνα από… γρανίτη πήραν ξανά το προβάδισμα οι Πειραιώτες

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ για την ανατροπή με τους Τεόντοσιτς, Γκόρντον, Πελεκάνο, Πρίντεζη και Μπουρούση, ενώ ο Παναθηναϊκός με του Διαμαντίδη, Καλάθη, Σάτο, Φώτση και Μπατίστ. Ο Πρίντεζης  πραγματοποίησε ένα προσωπικό 5-0 σερί μειώνοντας στο καλάθι (44-46) στο 22’, με τον Μπατίστ να κρατάει την ομάδα του σε απόσταση (44-48). Στο 25’ έγινε μία μικρή διακοπή στο ματς, καθώς οι οπαδοί του Ολυμπιακού έριξαν διάφορα βεγγαλικά στο παρκέ, με την κερκίδα να έχει πάρει «φωτιά» ζητώντας μόνο τη νίκη και τον Τόμιτς να ζητάει με το μκρόφωνο από τους οπαδούς να ηρεμήσουν. Ο τρομερός Μπουρούσης, στη συνέχεια,με μία κίνηση αλά… Ουέιντ, με σπάσιμο μέσης, μείωσε, αλλά ο Διαμαντίδης στη συνέχεια ευστόχησε σε τρίποντο. Με τον ίδιο τρόπο, όμως, απάντησε ο Πελεκάνος διατηρώντας την διαφορά στο ένα σουτ (49-51).

Ο Πελεκάνος, ακολούθως, αστόχησε σε προσπάθεια για τρίποντο, με τον εξαιρετικό Νίκολας να μην επηρεάζεται από την ατμόσφαιρα  φέρνοντας τον Παναθηναϊκό στο +4 (49-53). Λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, οι Πειραιώτες αντέδρασαν αποτελεσματικά, καθώς πρώτα με σουτ τουΤεόντοσιτς και έμμεσο τρίποντο του Σπανούλη, ο Ολυμπιακός μετά από αρκετή ώρα πήρε ξανά το προβάδισμα στο σκορ με 54-53. Ο Βουγιούκας με γκολ-φάουλ έγραψε το 54-56, αλλά στα τελευταία δευτερόλεπτα μίλησε ο Χαλπερίν, καθώς ο Γιοτάμ πρώτα με βολές και στη συνέχεια με καλάθι στον αιφνιδιασμό έφερε ξανά μπροστά τους Πειραιώτες με 58-56 στο τέλος της περιόδου. Πολύ καλό δεκάλεπτο από τους ερυθρόλευκους οι οποίοι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, καθώς κράτησαν τους πράσινους μόλις στους 10 πόντους, ενώ σημείωσαν 19.

Το 11-0 σερί έκανε την ανατροπή και έδωσε τη νίκη

Στο τελευταίο κρίσιμο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έπαιξε με τους Σπανούλη, Γκόρντον, Χαλπερίν, Μαυροκεφαλίδη και Γλυνιαδάκη, ενώ ο αντίπαλος με τους Διαμαντίδη, Νίκολας, Καϊμακόγλου, Φώτση και Μάριτς.  Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά, καθώς με τρίποντο του Φώτση και καρφώματα από τους Νίκολας και Μπατίστ μέτρησε σερί 7-0, φέρνοντας την διαφορά στο +5 (58-63), με τους Πειραιώτες να δείχνουν σε πανικό, καθώς δεν είχαν συγκέντρωση στο παιχνίδι τους κάνοντας πολλά λάθη.  Με τρεις βολές, από τους Λουκά και Μίλος, οι Πειραιώτες μείωσαν στο καλάθι (61-63), αλλά οι κακές επιλογές στην επίθεση συνεχίστηκαν για την ισοφάριση.  Ο Διαμαντίδης με τρίποντο στο 35’ έφερε την διαφορά στο +5 πάλι(61-66) και το ζητούμενο για τους ερυθρόλευκους ήταν το καθαρό μυαλό για να γίνει η ανατροπή.

Με ένα εντυπωσιακό ντράιβ ο Σπανούλης έδωσε ώθηση στην ομάδα, ενώ ο Γκόρντον ύστερα από κλέψιμο και λέι-απ στον αιφνιδιασμό μείωσε στον πόντο. Το… κερασάκι στην τούρτα ήρθε από τον Πελεκάνο, ο οποίος με τρίποντο έφερε τον Ολυμπιακό στο +2 (68-66), με το ΣΕΦ να παίρνει… φωτιά. Το παθιασμένο σερί για τους ερυθρόλευκους έφτασε το 11-0 (72-66) με τζαμπ-σουτ του Τζαμόν στο 38’ και βολές του Σπανούλη, με τους ερυθρόλευκους στο +6 να δείχνουν πως έχουν «κλειδώσει» το ματς  πραγματοποιώντας μία ψυχωμένη ανατροπή. Με βολές ο Μπατίστ έδωσε σκορ για τον Παναθηναϊκό μετά από ώρα (72-68). Ο Διαμαντίδης αστόχησε σε ένα κρίσιμο τρίποντο στο 39’, στο τελευταίο λεπτό οι Πειραιώτες κρατούσαν τη νίκη στα χέρια τους, με τον Πρίντεζη να ευστοχεί σε τρίποντο, φέρνοντας τους γηπεδούχους στο +7 (75-68) δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Με βολή ο Σπανούλης έγραψε το τελικό σκορ, Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 76-68, με τους παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς στο τέλος να πραγματοποιούν ένα σερί 15-2.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 39-46, 58-56, 76-68

Aνά δεκάλεπτο:  24-19, 15-27, 19-10, 18-12

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς, Γκόρντον 6, Σπανούλης 13, Πρίντεζης 8(2), Μπουρούσης 16, Πελεκάνος 6, Μαυροκεφαλίδης 7, Χαλπερίν 4, Γλυνιαδάκης 6, Παπανικολάου, Έρτσεγκ 5, Τεόντοσιτς 5.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 2, Μάριτς 4, Μπατίστ 15, Φώτσης 5(1), Σάτο 2, Νίκολας 13(3), Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 10(2), Βουγιούκας 9, Καλάθης 4, Καϊμακόγλου.