Κυριακή 24 Μαρτίου 2013

Ολυμπιακός - Παμβοχαϊκός 3-0

Το 14ο Κύπελλο Ελλάδας στην πλούσια ιστορία του θα διεκδικήσει ο Ολυμπιακός, μετά την καθαρή νίκη του με 3-0 σετ επί του Παμβοχαϊκού στο Ρέθυμνο, στον πρώτο ημιτελικό του Final-4. Αντίπαλος στον τελικό ο Φοίνικας Σύρου. Κορυφαίοι οι Γιορντάνοφ, Χριστοφιδέλης και Γιούρισιτς. Οι ερυθρόλευκοι στοχεύουν στη δεύτερη Κούπα της φετινής σεζόν, μετά την κατάκτηση του Λιγκ Καπ στο Βραχάτι Κορινθίας, ενώ στον ορίζοντα υπάρχει η προοπτική του τρεμπλ που θα έρθει με την κατάκτηση του Πρωταθλήματος!
Με επιβλητικό τρόπο, η αντρική ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού εξασφάλισε την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας! Οι ερυθρόλευκοι νίκησαν τον Παμβοχαϊκό με 3-0 σετ, στον πρώτο ημιτελικό του Final-4 της διοργάνωσης που διεξάγεται στο Ρέθυμνο. Οι παίκτες του Δημήτρη Καζάζη συνάντησαν δυσκολίες μόνο στο τρίτο σετ και δίκαια πήραν το εισιτήριο για τον τελικό της Κυριακής (24/3, 16:00, RedPlanet.gr, Novasports1), όπου θα διεκδικήσει το 14ο Κύπελλο στην ιστορία του (σ.σ. ο Θρύλος έφτασε για 19η φορά στην ιστορία του, σε τελικό Κυπέλλου Ελλάδας). Αντίπαλος στον τελικό είναι ο Φοίνικας Σύρου, ο οποίος στο δεύτερο ημιτελικό νίκησε τον Ηρακλή με 3-1 σετ.
Ο Ολυμπιακός με πολύ καλή υποδοχή και σωστές επιλογές στην επίθεση πήρε εύκολα τα δύο πρώτα σετ με 25-19 και 25-20, αντίστοιχα. Στο τρίτο σετ, ο Παμβοχαϊκός αντέδρασε, αλλά η πειραϊκή ομάδα με καθαρό μυαλό στα κρίσιμα σημεία κατέκτησε το σετ και τη νίκη, έστω και δύσκολα με 27-25.

Με όπλο το μπλοκ και πρωταγωνιστή τον Κώστα Χριστοφιδέλη που ξεπέρασε το πρόβλημα στη μέση του ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη απέναντι στην ομάδα του Βραχατίου, η οποία άργησε να μπει στον αγώνα, είχε μέτρια υποδοχή και μοιραίο παίκτη τον Γιοβάνοβιτς, ο οποίος "μπλοκαρίστηκε" από την τακτική του Ολυμπιακού και έχασε πολλές καθοριστικές κόντρα επιθέσεις.

Ο Ολυμπιακός, έχοντας σταθερή απόδοση σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και άριστη τακτική τακτική σε σερβίς αλλά και σε μπλοκ – άμυνα, κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό του και να πάρει τη νίκη χωρίς απώλειες.

Το τέλειο άγγιξε η απόδοση του Χριστοφιδέλη τόσο στην υποδοχή όσο και στην επίθεση με 8/9 επιθέσεις. Να σημειωθεί πως ο διεθνής ακραίος του Ολυμπιακού όλη την εβδομάδα δεν έκανε προπονήσεις λόγω προβλήματος στη μέση.

Η εξέλιξη του σκορ:

1ο σετ: 8-3, 16-9, 21-13, 25-19.

2ο σετ: 8-4, 16-8, 21-15, 25-20.

3ο σετ: 8-7, 16-13, 20-21, 27-25.

Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 4 άσσοι, 43 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 19 λάθη αντιπάλων.

Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν: 2 άσσοι, 36 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ (με πρώτο τον Ολυμπιακό): 25-19 (σε 25 λεπτά), 25-20 (σε 27 λεπτά), 27-25 (σε 32 λεπτά)

Ολυμπιακός (Δημήτρης Καζάζης): Χριστοφιδέλης 12π. (8/9, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Γιούρισιτς 11 (6/14, 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Φιλίποφ 1 (1 άσσος), Κοκκινάκης 12 (10/15, 2 μπλοκ), Γιορντάνοφ 18 (15/33, 3 μπλοκ), Σμαραγδής 6 (4/8, 2 μπλοκ) / Στεφάνου (λ. - 100% υπ., 85% άριστες), Σωτηρίου 1 (1 μπλοκ).

Παμβοχαϊκός (Νίκος Ζαλμάς): Μαντέκας 9π. (8/20, 1 άσσος, 69%υπ.), Καλντέιρα 14 (11/20, 3 μπλοκ), Τερζής 1 (1/1), Καραγιάννης 5 (3/6, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Γιοβάνοβιτς 11 (9/31, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Πανταλέων 4 (4/7) / Δημητρακόπουλος (λ. - 75% υπ., 63% άριστες), Μπεκιάρης, Κατσανεβάκης, Δρογκάρης, Παπαδόπουλος.