Τρίτη 26 Μαρτίου 2013

Άρης - Ολυμπιακός 68-84

Ο Ολυμπιακός κέρδισε τον Άρη στη Θεσσαλονίκη με σκορ 68-84, αν και στο πρώτο ημίχρονο δυσκολεύτηκε, χάνοντας και τον Άντιτς με τραυματισμό. Στο δεύτερο μέρος όμως κυριάρχησε, καθώς βρήκε ρυθμό, έπαιξε άμυνα, έτρεξε στον αιφνιδιασμό και έβαλε τρίποντα, με την διαφορά να φτάνει και στο +23 (51-74) στο 33'. Ξεχώρισαν οι Περπέρογλου, Σερμαντίνι και Σπανούλης.
Για την 22η αγωνιστική της κανονικής διάρκεια της Basket League, ο Ολυμπιακός κέρδισε τον Άρη στη Θεσσαλονίκη με σκορ 68-84, σημειώνοντας την 21η νίκη του στο ελληνικό πρωτάθλημα, παραμένοντας μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι Πειραιώτες δυσκολεύτηκαν στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στους γηπεδούχους, καθώς βρέθηκαν να χάνουν με 33-26 στο 17', αλλά κατάφεραν λίγο πριν το ημίχρονο να πάνε με προβάδισμα στα αποδυτήρια (37-38). Οι ερυθρόλευκοι, ουσιαστικά, "καθάρισαν" το ματς και τους γηπεδούχους στο δεύτερο ημίχρονο και κυρίως στην τρίτη περίοδο (9-26), ανεβάζοντας στο κατακόρυφο την απόδοση τους. Βρήκαν ρυθμό στο παιχνίδι τους, έπαιξαν καλή άμυνα, επεδίωξαν τον αιφνιδιασμό και έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο, βάζοντας και αρκετά τρίποντα, φτάνοντας με αυτόν τον τρόπο στο 46-64 στο 30'. Η μέγιστη διαφορά έφτασε στο +23' (51-74) στο 33' με σουτ του Σλούκα, με την αναμέτρηση για το υπόλοιπο της να αποτελεί τυπική διαδικασία. Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου "πάγωσαν" οι φιλοξενούμενοι με τον Άντιτς που τραυματίστηκε, καθώς δέχτηκε γονατιά με αποτέλεσμα να αισθανθεί έντονους πόνους. Από το 13' και μετά ο Σκοπιανός δεν ξαναέπαιξε στην αναμέτρηση, με τον Μπαρτζώκα να βάζει στο "4" Παπανικολάου και Περπέρογλου.
Ο Ολυμπιακός ήταν αποτελεσματικός κοντά στο καλάθι (24/35δ), έβγαλε συνεργασίες στο παρκέ (16 ασίστ), αλλά έκανε και αρκετά λάθη (15), ενώ λόγω απουσίας των ψηλών του, ανά διαστήματα, παρουσίασε πρόβλημα στα ριμπάουντ (38-31). Οι Πειραιώτες στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εξαιρετικοί στην άμυνα, μετρώντας μάλιστα 15 (!) κλεψίματα. Από τα καλύτερα φετινά του παιχνίδια έκανε στο Αλεξάνδρειο ο καταπληκτικός Περπέρογλου (15π, 4/4δ, 5ρ, 2κλ), θετική εμφάνιση από τον πολύτιμο Σερμαντίνι που έδωσε λύσεις (13π, 4ρ, 3κλ), προσέφερε στην ομάδα σε άμυνα και επίθεση ο Λο (10π, 2/2τρ, 4κλ), μαέστρος στην δημιουργία ο Σπανούλης (13π, 7ασίστ), ήταν αποτελεσματικός στο χαμηλό ποστ ο Χάινς (12π, 5/7δ), ενώ βοήθησε την ομάδα και ο Σλούκας (11π, 2ασ). Έπαιξε για 15 λεπτά ο Πέρκινς που σκόραρε κιόλας (2π, 5ρ, 2κλ).

Επεδίωξε τον αιφνιδιασμό, μαέστρος ο Σπανούλης

O Oλυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Λο, Σπανούλη, Παπανικολάου, Άντιτς και Σερμαντίνι. Ο Πέρο παίζοντας με πλάτη στο καλάθι άνοιξε το σκορ στο παιχνίδι, αλλά ο Άρης αντέδρασε με (4-3) με καλάθι του Ασημακόπουλου. Οι ερυθρόλευκοι στην άμυνα έκλεβαν μπάλες και μάζευαν τα ριμπάουντ, ενώ στην επίθεση λειτουργούσαν περισσότερο με τους ψηλούς τους, όντας πάντως άστοχοι από την περιφέρεια. Ο Πελεκάνος σημείωσε το πρώτο τρίποντο στο ματς (7-4), ενώ ακολούθως οι ερυθρόλευκοι έβγαλαν την πρώτη τους συνεργασία στο ματς, με τον αρχηγό να δίνει έξυπνη ασίστ στον Σερμαντίνι, ο οποίος στη συνέχεια και με βολή έφερε το σκορ στα ίσα (7-7) στο 6’. Ο Μπαρτζώκας άλλαξε τον Σκοπιανό με τον Περπέρογλου, βάζοντας τον «Παπ» ξανά στο «4», με τον Red-Bill να συνεχίζει να βρίσκει τον Γεωργιανό σέντερ μέσα στο καλάθι, δίνοντας με αυτόν τον τρόπο το προβάδισμα στο σκορ ξανά στους φιλοξενούμενους (7-9).

Ο Χάινς πέρασε για πρώτη φορά στο ματς, με τους Πρωταθλητές να επιδιώκουν να σκοράρουν στον αιφνιδιασμό, κάνοντας λάθη όμως σε ορισμένους από αυτούς, με τον Παπανικολάου όμως σε έναν από αυτούς στο 7’ να «γράφει» το 7-11 στο σκορ. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και βρήκαν λύσεις στην επίθεση, ισοφαρίζοντας σε 13-13 με τον Ασημακόπουλο. Ο Σπανούλης είχε κυρίως τον ρόλο του οργανωτή στο παιχνίδι του Ολυμπιακού, μοιράζοντας απλόχερα ασίστ στους συμπαίκτες του, με τον Χάινς να αξιοποιεί το γκολ-φάουλ που κέρδισε (13-16) και τον Πελεκάνο να απαντά άμεσα (15-16), σε ένα ματς που ο κόσμος των «κιτρινόμαυρων» στήριζε με θέρμη την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου. Λίγο πριν το τέλος της περιόδου ο Λο έδρασε αποτελεσματικά στο fast-break, αλλά στα εναπομείναντα 4’’ πριν τη λήξη του δεκαλέπτου ο Σαρικόπουλος κέρδισε τους ψηλούς των φιλοξενούμενων, με το 17-18 να είναι το αποτέλεσμα της πρώτης περιόδου.

«Παγωμάρα» με Άντιτς και η σωστή αντίδραση στο -7

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς με τους Λο, Σπανούλη, Περπέρογλου, Άντιτς και Χάινς, με τον Κάιλ να «γράφει» το 17-20 και τον αρχηγό να συνεχίζει να είναι άστοχος στις προσπάθειες του από τα 6.75 μέτρα (0/4τρ). Ο Άρης όμως στο διάστημα αυτό κατάφερε να αντιδράσει και χάρη στο τρίποντο του Βεργίνη πήρε και πάλι το προβάδισμα στο σκορ (22-20), με τον Σλούκα να αντικαθιστά τον Red-Bill στο παρκέ στο 12’. Οι Πειραιώτες προσπαθούσαν να λειτουργήσουν με συνεργασίες στο παρκέ, αλλά έκαναν και αρκετά λάθη (είχαν ήδη 6), με τους γηπεδούχους να τα εκμεταλλεύονται φτάνοντας την διαφορά τους στο +4 (24-20). Σε εκείνο το σημείο όμως ο ψύχραιμος Σλούκας απάντησε με σουτ από μέση απόσταση, αλλά ακολούθως άπαντες «πάγωσαν» με τον τραυματισμό του Άντιτς, ο οποίος σε μία φάση στην άμυνα χτύπησε νιώθοντας έντονους πόνους στο γόνατο, με αποτέλεσμα να γίνει αλλαγή καθώς δεν μπορούσε να συνεχίσει στο ματς.  Οι Θεσσαλονικείς έδιναν χώρο στους Πειραιώτες για ελεύθερα σουτ, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν διστακτικοί στις αποφάσεις τους, με τον Σπανούλη να ισοφαρίζει σε 24-24 με ατομική προσπάθεια.

Η άμυνα του Ολυμπιακού όμως δεν ήταν καλή, με τον Άρη να βρίσκει λύσεις στην επίθεση παίρνοντας και τα ριμπάουντ, σημειώνοντας ένα γρήγορο σερί 5-0 (29-24). Ο Σπανούλης μείωσε με βολές, αλλά ο Σερμαντίνι έκανε λάθη και στις δύο πλευρές του γηπέδου, μη έχοντας καθαρό μυαλό, με αποτέλεσμα να τον κερδίζει στις μονομαχίες ο Χαρίσης (31-26). Ο Σπανούλης δυσκολευόταν να βγάλει συνεργασίες πικ-εν-ρολ με τον Σερμαντίνι, ο Σλούκας ήταν άστοχος από την περιφέρεια, με τον Γιόργκι να χάνει και τα ριμπάουντ στα μετόπισθεν, δίνοντας δεύτερες ευκαιρίες στους γηπεδούχους ώστε να σκοράρουν, οι οποίοι ξέφυγαν με +7 (33-26) στο 17’. Στη συνέχεια ο Σπανούλης σκόραρε με σουτ από μέση απόσταση, με τον Ολυμπιακό να παρουσιάζει πρόβλημα στα ριμπάουντ, αλλά ο Περπέρογλου που τρύπωσε έξυπνα μέσα στην ρακέτα μείωσε σε 33-30. Οι Πρωταθλητές στη συνέχεια έβγαλαν άμυνες, ενώ ο Σλούκας με μακρινό σουτ από τη γωνία πλησίασε τον Άρη στο πόντο (33-32), αλλά ο Χαρίσης έδωσε τέλος στο 6-0 σερί των φιλοξενούμενων με κάρφωμα (35-32). Ο Σερμαντίνι ισοφάρισε το παιχνίδι με έμμεσο τρίποντο (35-35), ο Βεργίνης απάντησε αμέσως με ντράιβ, αλλά οι Πειραιώτες κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια όντας μπροστά στο σκορ, χάρη σε τρίποντο του Παπανικολάου, με το 37-38 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Έβαλε τρίποντα, βρήκε ρυθμό, έπαιξε άμυνα και «καθάρισε» το ματς

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς με τους Πέρκινς, Λο, Σπανούλη, Παπανικολάου και Χάινς, χρησιμοποιώντας αναγκαστικά ένα χαμηλό σχήμα, λόγω και του τραυματισμού του Άντιτς, ο οποίος δέχτηκε γονατιά στη δεύτερη περίοδο. Ο Έισι σημείωσε ο πρώτο του τρίποντο στο ματς (37-41), ενώ ο Κάιλ έβγαζε παθιασμένες άμυνες κάτω από το καλάθι. Ο Ντορόν ακολούθως αστόχησε σε λέι-απ, αλλά ευτυχώς η μπάλα έμεινε σε ερυθρόλευκα χέρια, με τον Λο να σημειώνει ένα ακόμη τρίποντο, ανεβάζοντας την διαφορά στο +6 (38-44). Οι Πειραιώτες απέκτησαν και πάλι τον έλεγχο τω ριμπάουντ, βελτιώθηκαν στην άμυνα, ενώ ο αρχηγός σημείωσε και το πρώτο του σουτ από τα 6.75 μέτρα στο ματς, εκτοξεύοντας το προβάδισμα στο +8 (40-48), με τους Πρωταθλητές να βρίσκουν ρυθμό στο παιχνίδι τους και να πατάνε καλά στο παρκέ. Ακολούθως ο μαέστρος Σπανούλης έβγαλε δύο εκπληκτικές ασίστ στους Λο και Χάινς, ανεβάζοντας την διαφορά στο +12 (40-52) στο 26’, με τους Πρωταθλητές να αποκτούν διαφορά ασφαλείας από τον αντίπαλο, αποβάλλοντας το άγχος από πάνω του.

Ο Άρης μείωσε με τρίποντο του Ασημακόπουλου (43-52), ενώ στη συνέχεια είχαμε μία απίστευτη φάση με τον Πέρκινς, ο οποίος καθώς έφυγε μόνος και ανενόχλητος στον αιφνιδιασμό επιχείρησε νε ολοκληρώσει την φάση με κάρφωμα, στο οποίο όμως αστόχησε, μη καταφέρνοντας να βάλει την μπάλα μέσα στο καλάθι. Ο Σαρικόπουλος ροκάνισε την διαφορά (45-52) με προσπάθεια στο χαμηλό ποστ, ενώ στη συνέχεια το ματς πήγε στις βολές, με τους Σλούκα και Τσιάρα να διαμορφώνουν το (46-54). Ο Ολυμπιακός στα επόμενα λεπτά συνέχιζε να παίζει πολύ καλή άμυνα, όντας και εύστοχος στην επίθεση, και χάρη σε ένα 6-0 σερί με μακρινό σουτ του Σπανούλη, κάρφωμα στον αιφνιδιασμό από τον Περπέρογλου, συν τις βολέ του Σλούκα, εκτόξευσε το προβάδισμα του στο +14 (46-60) στο 29’. Σε εκείνο το σημείο πέρασε στο ματς για πρώτη φορά ο Κατσίβελης, με τους Πρωταθλητές στο τέλος της τρίτης περιόδου να «καθαρίζουν» ουσιαστικά το ματς, καθώς γιγάντωσαν το προβάδισμα τους στο +18 (46-64) με τους «Πέρπε» και «Σέρμα».

Συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό εκτοξεύοντας την διαφορά στο +23

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς με τους Κατσίβελη, Σλούκα, Λο, Περπέρογλου και Σερμαντίνι (ο Άντιτς δεν μπορούσε να παίξει). Οι Πειραιώτες είχαν βρει ρυθμό στο παιχνίδι τους με αποτέλεσμα να κάνουν ό,τι θέλουν στο παρκέ. Έκλεβαν μπάλες στην άμυνα και έτρεχαν… σφαίρα στον αιφνιδιασμό, με τον Περπέρογλου να «εκτελεί» από την περιφέρεια, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +22 (49-71) στο 32’. Οι ερυθρόλευκοι στα μετόπισθεν είχαν βρει λύσεις και έπαιρναν τα ριμπάουντ, με τον Άρη να δυσκολεύεται να σκοράρει και τον Σλούκα να «πυρπολεί» από την περιφέρεια, δίνοντας προβάδισμα 23 πόντων (51-74) στους φιλοξενούμενους. Ακολούθησε ένα μικρό σερί 5-0 από τους «κιτρινόμαυρους» (56-74), αλλά στη συνέχεια ο Χάινς με ένα επιβλητικό κάρφωμα «έγραψε» το 56-76 στο 35’.

Ακολούθως ο Πέρκινς πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο ελληνικό πρωτάθλημα με λέι-απ, ενώ η υπέροχη ασίστ του Σλούκα στον Χάινς έδωσε την δυνατότητα στον Αμερικανό με κάρφωμα να διατηρήσει την διαφορά στο +20 (60-80). Ο Άρης απάντησε με ένα μικρό σερί 6-0 (66-80), ενώ ο Περπέρογλου με βολές «έγραψε» το 66-82, με το παιχνίδι να έχει αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα. Τελικό σκορ στην αναμέτρηση, Άρης – Ολυμπιακός 68-84, με τους Πρωταθλητές να σημειώνουν την 21 νίκη τους σε 22 αγωνιστικές στη κανονική διάρκεια της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 37-38, 46-64, 68-84.

Ανά δεκάλεπτο: 17-18, 20-20, 9-26, 22-20.

Αρης (Αγγέλου): Πελεκάνος 10 (1), Βεζένκοφ 7 (1), Τσιάρας 3, Ασημακόπουλος 14 (2), Καραποστόλου 8, Χαρίσης 4 (7 ριμπ.), Μποχωρίδης 6 (1), Σαρικόπουλος 4, Μούρτος, Βεργίνης 12 (2), Δήμας, Τσακαλέρης.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 12, Λο 10 (2 τρ., 4 κλ.), Αντιτς 3, Σπανούλης 13 (1τρ., 7 ασ.), Περπέρογλου 15 (1), Σερμαντίνι 13, Σλούκας 11 (1), Πέρκινς 2 (5 ριμπ. 2κλ.), Παπανικολάου 5 (1), Γεωργάκης, Κατσίβελης.