Παρασκευή 27 Ιανουαρίου 2012

Γαλατασαράι - Ολυμπιακός 78-77

Ο Σλούκας με τρίποντο από τα 20 μέτρα έστειλε το ματς στην παράταση (69-69), αλλά ο Ολυμπιακός έχασε το ματς στις λεπτομέρειες με 78-77 από την Γαλατασαράι. Κρίμα, μπορούσε το "διπλό" ο Θρύλος. Δείτε το βίντεο με τις καλύτερες φάσεις του αγώνα.
Σε ένα συγκλονιστικό ματς, το οποίο κρίθηκε στην παράταση, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από την Γαλατασαράι με 78-77. Χάι-λάιτ της χρονιάς στην φετινή Euroleague το απίθανο τρίποντο του καταπληκτικού στην αναμέτρηση Κώστα Σλούκα, ο οποίος σε νεκρό χρόνο σούταρε από την μία μπασκέτα στην άλλη, με την μπάλα να μπαίνει (!) στο διχτάκι, στέλνοντας το ματς σε έξτρα χρόνο, με το 69-69 να είναι το σκορ της κανονικής διάρκειας του αγώνα.
Στην παράταση ο ψυχωμένος Γκόρντον σημείωσε το νικητήριο καλάθι του αγώνα (78-77), καθώς στις τελευταίες επιθέσεις των ερυθρολεύκων αστόχησε τόσο ο Σλούκας (σουτ από μέση απόσταση), όσο και ο Γκετσεβίτσιους από την περιφέρεια. Κατά την διάρκεια του αγώνα, οι Πειραιώτες είχαν ορισμένα κενά διαστήματα, ενώ τους κόστισε η χαλαρότητα τους στην άμυνα στην 2η περίοδο (27-13). Στην επανάληψη, όμως, οι Πειραιώτες βελτιώθηκαν, ο Σπανούλης ανέβασε την απόδοση του, ενώ ανασταλτικά ο Ολυμπιακός έβγαζε "φωτιές". Στο τέλος το ματς πήγε σε... διαγωνισμό βολών, μέχρι την στιγμή που ο Σλούκας πέτυχε ένα απίθανο τρίποντο, οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί οι Τούρκοι στάθηκαν πιο τυχεροί κερδίζοντας το ματς. Κρίμα γιατί οι Πειραιώτες έκαναν υπερπροσπάθεια και έφτασαν μία... ανάσα από το να πάρουν ένα πολύτιμο "διπλό".

Το ματς σε γενικές γραμμές ήταν ισορροπημένο, τόσο στα ριμπάουντ (40-39), όσο και στον συσχετισμό λαθών-ασίστ (11-13, 9-11), με τις δύο ομάδες να έχουν σχεδόν παρόμοια ποσοστά στην επίθεση. MVP του Ολυμπιακού στην αναμέτρηση ο ηγέτης Σπανούλης (24π, 6ρ, 3ασ, 5λ, 9φάουλ υπέρ), έχοντας για άξιους συμπαραστάτες τον δραστήριο Πρίντεζη (14π, 5ρ), τον μαχητικό Χάινς (11π, 4ρ, 4ασ) και τον εξαιρετικό στην αναμέτρηση Σλούκα (10π, 3ασ, 2ρ, 1κλ), του οποίο το απίθανο τρίποντο θα κάνει τον γύρο του κόσμου. Έκανε την "ζημιά" ο -πρώην ερυθρόλευκος- Γκόρντον, καθώς πέτυχε 17 πόντους, πετυχαίνοντα καθοριστικά καλάθια, ενώ ήταν πολύτιμος για τους Τούρκους και ο Λάκοβιτς (16π).

Ισορροπημένο ματς με κεφάτο Ντορσί στην άμυνα

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι του έχοντας στην πεντάδα τους Σπανούλη, Μάντζαρη, Παπανικολάου, Άντιτς και Ντόρσι, σε ένα γήπεδο το οποίο "φλεγόταν" από την "καυτή" εξέδρα που δημιούργησαν οι Τούρκοι στο "Αμπντί Ιπεκτσί". Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν με αυτοπεποίθηση στο ματς, κάνοντας το 4-0 με ένα εντυπωσιακό ντράιβ του αρχηγού, αλλά η Γαλατασαράι έφερε γρήγορα το σκορ στα ίσα (4-4). Στην επίθεση ο Red-Bill επιδίωξε να βγάζει συνεργασίες με τον Αμερικανό σέντερ, αλλά ο δυναμικός Ντόρσι, αν και ξεκίνησε καλά, στη συνέχεια έκανε λάθη όταν είχε την μπάλα κάτω από την ρακέτα.

Οι Τούρκοι στη συνέχεια εκμεταλλεύτηκαν την αδράνεια των Πειραιωτών σε άμυνα και επίθεση, με αποτέλεσμα ο Γκόρντον με τρίποντο να δώσει για πρώτη φορά το προβάδισμα στην ομάδα του (9-6), ενώ στο 8' ο Σάβοβιτς έφερε την Γαλατά στο +4 (12-8). Ο μαχητικός Ντόρσι στη συνέχεια, πάντως, έβγαλε ορισμένες εντυπωσιακές άμυνες, βγάζοντας διάθεση και πάθος στο παρκέ, ενώ ο Ίβκοβιτς πέρασε στο ματς τους Σλούκα και Πρίντεζη, οι οποίοι συνεργάστηκαν άψογα στο 12-10. Το παιχνίδι στην πρώτη περίοδο ήταν ισορροπημένο σε όλους τους τομείς, με τους ερυθρόλευκους να είναι ιδιαίτερα εύστοχοι από τις βολές (7/8) και το σκορ να "γράφει" 15-15.

Ο εξαιρετικός Σλούκας και το καταστροφικό τρίλεπτο

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός πήρε ξανά το προβάδισμα (15-17) με ένα γεμάτο αυτοπεποίθηση σουτ του Σλούκα από μέση απόσταση. Οι Τούρκοι σε εκείνο το σημείο επέλεξαν να παίξουν άμυνα ζώνης, γεγονός το οποίο αρχικά "βραχυκύκλωσε" τους Πειραιώτες, με αποτέλεσμα ο Λάκοβιτς να φτάσει στο 19-17. Ο για ακόμη μία φορά εξαιρετικός Σλούκας, όμως, στη συνέχεια πρώτα έκλεψε την μπάλα και μετά έδωσε μία καταπληκτική ασίστ στον Χάινς, με τους Πειραιώτες να "γράφουν" το 19-19. Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια χαλάρωσαν στην άμυνα, με την Γαλατασαράι να βρίσκει λύσεις στο "ζωγραφιστό" φτάνοντας στο +5 (24-19) στο 14' και τον Ίβκοβιτς να αναγκάζεται να πάρει τάιμ-άουτ.

Ο "Ντούντα" αμέσως επανέφερε στο ματς τον Σπανούλη, ο οποίος όποτε είχε την μπάλα τον μάρκαραν δύο και τρεις παίκτες των Τούρκων, αλλά ο Red-Bill φρόντιζε να ψάχνει τους συμπαίκτες του, δίνοντας μία υπέροχη ασίστ στον Χάινς (24-21). Ο Ολυμπιακός δυσκολευόταν να παίξει στην επίθεση μέσα στην ρακέτα, με τον "θρασύ" Σλούκα να μην διστάζει να "πυροβολήσει" από την περιφέρεια, μειώνοντας στο καλάθι (26-24). Οι Πειραιώτες στη συνέχεια, όμως, έχασαν την συγκέντρωση τους στην άμυνα, είχαν κακές επιστροφές, με τους Τούρκους να τρέχουν στο γήπεδο, να παίρνουν τα ριμπάουντ και να φτάνουν εύκολα στο καλάθι, ανεβάζοντας την διαφορά στο +14 (38-24), κάνοντας ένα σερί 12-0 μέσα σε τρία -καταστροφικά- λεπτά. Οι Πειραιώτες απάντησαν με ένα 4-0 (38-28), αλλά οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με 42-38.

Αντέδρασε με "αγριεμένο" Σπανούλη, αλλά οι Τούρκοι απάντησαν  με 11-0 σερί

Στην επανάληψη ο Ίβκοβιτς χρησιμοποίησε για πρώτη φορά στο ματς τον Λο, ο οποίος είχε δίπλα του τους Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Ντόρσι. Με μπροστάρηδες στην επίθεση τους Παπανικολάου και Πρίντεζη, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 44-35 στο 22', ενώ στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Σπανούλης, με τον αρχηγό να επιχειρεί τα αγαπημένα του ντράιβ, φτάνοντας με εντυπωσιακό τρόπο στο καλάθι και τους Πειραιώτες να μετρούν ένα επί μέρους σκορ 11-2 (44-39) στο 34'. Οι φιλοξενούμενοι στην άμυνα έκλεισαν τους διαδρόμους στους παίκτες της Γαλατασαράι, η οποία ύστερα από αρκετή ώρα απάντησε με τον Λάκοβιτς. Ο Red-Bill, όμως, ήταν "αγριεμένος" στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς με ένα αποφασιστικό σουτ από μέση απόσταση μείωσε στο σουτ (46-43) και τους ερυθρόλευκους να επιστρέφουν στο ματς.

Ο Ντόρσι μπορεί να έχει αδυναμίες στην επίθεση, αλλά στην άμυνα ήταν πάρα πολύ καλός, καθώς συνέχιζε να κόβει και να κλέβει μπάλες. Οι υπόλοιποι, όμως, δεν είχαν την προσοχή τους στην άμυνα, με αποτέλεσμα η Γαλατασαράι να αντιδράσει με την σειρά της, καθώς με μακρινό τρίποντο του Οζέρ και καλάθι του Σιπ, οι γηπεδούχοι έφτασαν γρήγορα στο +10 (53-43). Ο Ίβκοβιτς με τάιμ-άουτ επιχείρησε να "ξυπνήσει" τους παίκτες του, αλλά οι Πειραιώτες ήταν πολύ άστοχοι στην επίθεση, με τους γηπεδούχους, σε αντίθεση, να  έχουν βρει ρυθμό στο παιχνίδι τους, με αποτέλεσμα να φτάσουν ένα 11-0 σερί, φέρνοντας την διαφορά ξανά στο +14 (57-43) στο 29'. Οι ερυθρόλευκοι συνέχιζαν να ρίχνουν "τούβλα", με τον Γκετσεβίτσιους να βάζει... γκολ με βολές, όπως και ο Σπανούλης, μειώνοντας σε 57-47 στην λήξη της τρίτης περιόδου.

Τι έβαλες ρε Σλούκαρε!

Στην τελευταία περίοδο ο Σπανούλης ξεκίνησε πετυχαίνοντας το δεύτερο τρίποντο στον αγώνα για τον Ολυμπιακό (2/15, 13% σε εκείνο το σημείο), ενώ στη συνέχεια ο Χάινς μείωσε σε 57-52. Ο Γκόρντον απάντησε για την Γαλατασαράι, αλλά ο Κάιλ με βολές "έγραψε" το 59-54. Στη συνέχεια το παιχνίδι απέκτησε ένταση αγωνιστικά, καθώς στο παρκέ γινόντουσαν μάχες σώμα με σώμα, οι άμυνες έβγαζαν "σπίθες", αλλά ο ψύχραιμος Άντιτς κάτω από την ρακέτα μείωσε ξανά στο σουτ (59-56). Οι Τούρκοι στη συνέχεια ήταν άστοχοι στην επίθεση, με τους ερυθρόλευκους να έχουν ξεκινήσει καλύτερα στο 4ο δεκάλεπτο, καταφέροντας να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα. Η προσπάθεια αυτή επιβραβεύτηκε με την "βόμβα" του Γκετσεβίτσιους από την περιφέρεια, με τον Λιθουανό να φέρνει το σκορ στα ίσα (59-59) στο 35'.Το παιχνίδι μετατράπηκε σε πραγματικό ντέρμπι στο τελευταίο πεντάλεπτο, με τις δύο ομάδες να βγάζουν δύσκολες άμυνες και να παλεύουν σε κάθε φάση. Ο Σιπ έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Γαλατασαράι (61-59), αλλά ο Χάινς στη συνέχεια, έχοντας πάρει το ριμπάουντ, έκανε ένα από τα αγαπημένα του "coast-to-coast" ισοφαρίζοντας σε 61-61 στο 37'.

Το παιχνίδι ήταν ξεκάθαρο πως θα κρινόταν στην άμυνα και οι δύο ομάδες έπαιζαν δυνατά σε κάθε φάση, με τους διαιτητές να αφήνουν σε εξέλιξη το "σκληρό" παιχνίδι. Ο Γκόρντον στο 1'31'' πριν το τέλος πέτυχε ένα δύσκολο καλάθι (63-61), αλλά ο Σπανούλης στη συνέχεια αστόχησε. Στα 55'' πριν ο αγώνας ολοκληρωθεί ο Χάινς έριξε τάπα στον Σιπ, στη συνέχεια κέρδισε φάουλ, αλλά από τις βολές ο Αμερικανός μέτρησε 1/2, φέρνοντας το ματς στον πόντο (63-62) στα 31''. Ο Ολυμπιακός επέλεξε να μην κάνει φάουλ, επιδίωξε να πάρει την κατοχή με άμυνα, αλλά ο Γκόρντον με ωραίο ντράιβ "έγραψε" 65-62 στα 11'' πριν το φινάλε. Ο Ίβκοβιτς πήρε τάιμ-άουτ, η μπάλα δόθηκε στον Σλούκα, με τους Τούρκους να του κάνουν γρήγορα φάουλ. Ψύχραιμος, όμως, ο νεαρός γκαρντ έβαλε και τις δύο (65-64). Στα 8'' πριν το τέλος, οι ερυθρόλευκοι έκαναν γρήγορα τρία φάουλ, ώστε να φτάσουν τα 5 και να στείλουν στις βολές τους γηπεδούχους. Στα 6'' πήγε ο Λάκοβιτς και μέτρησε 2/2, με τον Γκόρντον στη συνέχεια να κάνει φάουλ στον Σπανούλη. Ο αρχηγός έβαλε και τις δύο, με τον Λάκοβιτς στη συνέχεια από τις βολές να είναι επίσης εύστοχος (69-66). Στην τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας του αγώνα, όμως, ζήσαμε το χάι-λάιτ της χρονιάς. Στα 2'' πριν την λήξη του αγώνα ο Σλούκας σούταρε από από την ρακέτα (!) του Ολυμπιακού ευστοχώντας σε ένα ασύλληπτο τρίποντο, σχεδόν από τα 20 μέτρα, στέλνοντας το ματς στην παράταση (69-69), με τους παίκτες και τον πάγκο του Ολυμπιακού να τρέχουν να τον αγκαλιάσουν για αυτό το απίθανο τρίποντο.

Έχασε στις λεπτομέρειες

Στην παράταση οι Πειραιώτες μπήκαν με αυτοπεποίθηση και ο Σπανούλης με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 70-72. Ο Λούκας, ισοφάρισε, αλλά ο Πρίντεζης ήταν και πάλι εύστοχος από την περιφέρεια για τον Ολυμπιακό (72-75). Οι Τούρκοι στη συνέχεια μέτρησαν ένα σερί 4-0 (76-75), αλλά ο Γκετσεβίτσιους από τις βολές ήταν ψύχραιμος, φέρνοντας τους Πειραιώτες μπροστά στο σκορ με 76-77 στο 44'. Στα 25'' πριν την λήξη του ματς ο Γκόρντον με ένα δύσκολο καλάθι πέτυχε το νικητήριο σουτ για τους Τούρκους, καθώς στα τελευταία δευτερόλεπτα τόσο ο Σλούκας (από μέση απόσταση), όσο και ο Γκετσεβίτσιους από την περιφέρεια αστόχησαν, με αποτέλεσμα οι ερυθρόλευκοι να γνωρίσουν μία άδικη ήττα. Κρίμα για τον Ολυμπιακό, καθώς οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς πραγματοποίησαν υπερπροσπάθεια, χάνοντας τον αγώνα (78-77) στις λεπτομέρειες.

Τα δεκάλεπτα:15-15, 42-38, 57-47, 69-69, (παρ.) 78-77

Ανά δεκάλεπτο: 15-15, 27-12, 15-19, 12-22, (παρ.) 9-8

Γαλατάσαραϊ (Μαχμουτί): Σιπ 8, Λάκοβιτς 16(1), Κοξάλ, Σούμπερτ 5, Άντριτς 10, Αλντεμίρ 6, Λούκας 17(1), Αρσλάν, Οζέρ 10(2), Σάβοβιτς 6(1).

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 11, Άντιτς 2, Σπανούλης 24(2), Ντόρσι 5, Πελεκάνος, Γκετσεβίτσιους 9(1), Γλυνιαδάκης, Πρίντεζης 14(1), Παπανικολάου 2, Μάντζαρης, Σλούκας 10(2), Λο.