Πέμπτη 26 Ιανουαρίου 2012

Η βάρβαρη... Ούνι-ξ, κατέλαβε το ΟΑΚΑ (video)

26/1/2012

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 83-89 από την Ούνιξ Καζάν στο ΟΑΚΑ και δεν συνέχισε τις καλές του εμφανίσεις
Έχοντας πολύ άσχημη αμυντική λειτουργία, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 83-89 από την Ούνιξ Καζάν μέσα στο ΟΑΚΑ.
Οι Ρώσοι με ηγέτες τους Ντόμερκαντ και Βερενεένκο, έφτασαν σε μια νίκη σε ένα από τα πιο δύσκολα ματς που είχαν για τη φάση του Top-16, και το πιο εύκολο του Παναθηναϊκού αντίστοιχα, θεωρητικά πάντα.
Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός ήταν άστοχος και στην επίθεση μην έχοντας καλά ποσοστά.
Ο αγώνας
Στα πρώτα λεπτά του αγώνα, οι "πράσινοι" προσπάθησαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, και εν μέρη τα κατάφεραν.
Ο Παναθηναϊκός "έτρεξε" ένα 12-4 μέχρι τα πρώτα λεπτά μέχρι το 6'ωστόσο ο Βερεμεένκο μείωσε και το πρώτο δεκάλεπτο κάπως ισορρόπησε και έληξε με 22-17.
Στη δεύτερη περίοδο οι Ρώσοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με τον Βερεμεένκο να κάνει το 26-27 με δύο εύστοχες βολές, ενώ ο Μπατίστ θα ισοφαρίσει προσωρινά σε 30-30 και ο Λίντεϊ θα στείλει τους Ρώσους στο 30-34.
44-49 στη συνέχεια από τον Βερεμεένκο, και ο Παναθηναϊκός θα αργήσει λίγο να αντιδράσει.
Ο Νικ Καλάθης θα μειώσει προσωρινά και οι Ρώσοι με τον Ζεβροσένκο πρωταγωνιστή, θα κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο με το υπέρ τους 56-63.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Ούνιξ θα αποκτήσει διαφορά δέκα πόντων στο 32' και ο Διαμαντίδης θα μειώσει σε 58-66.
Οι παίκτες του Έβγκενι Πασούτιν κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα με τους Βερεμεένκο και Ντόμερκαντ να σκοράρουν κρίσιμους πόντους σε κρίσιμο χρονικό διάστημα, και μετά από ένα σημείο και μετά, η κατάσταση ήταν μη αναστρέψιμη για τους παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, όσο κι αν φώναζε ο Σέρβος από τον πάγκο του.
Δείτε highlights από την αναμέτρηση

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 1, Περπέρογλου, Μπατίστ 16, Λόγκαν 4, Σάτο 4, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 14(3), Βουγιούκας 9, Καλάθης 7, Σμιθ 15(2), Καϊμακόγλου 7(1), Γιασικεβίτσιους 4.