Παρασκευή 14 Φεβρουαρίου 2014

Ολυμπιακός - Αναντολού Εφές 78-60 (pics+videos)

Ένας Θρύλος... ερωτικός, νίκησε την Εφές στο ΣΕΦ με σκορ 78-60, παίζοντας θελκτικό μπάσκετ, συνδυάζοντας την ουσία με το θέαμα στο παιχνίδι του. Εξαιρετική εμφάνιση από τους Σπανούλη, Λοτζέσκι και Ντάνστον. Ο κόσμος στις εξέδρες ζήτησε "διπλό" στο ΟΑΚΑ.

Για την 6η αγωνιστική του TOP-16 της Euroleague, ο Ολυμπιακός κέρδισε στο ΣΕΦ την Αναντολού Εφές με σκορ 78-60, παίζοντας θελκτικό μπάσκετ κατά διαστήματα (ειδικά στην πρώτη και στην τρίτη περίοδο), συνδυάζοντας την ουσία με το θέαμα στο παιχνίδι του. Με αυτόν τον τρόπο το ρεκόρ του στο γκρυπ έγινε 4-2 και την επόμενη εβδομάδα (20/2) ετοιμάζεται για το ΟΑΚΑ κόντρα στον Παναθηναϊκό, σε ένα ντέρμπι με στυλ... ευρωπαϊκό. Οι Πειραιώτες έπαιξαν δυνατή και σκληρή άμυνα απέναντι στους Τούρκους, ενώ στην επίθεση για ακόμη μία φορά "χτύπησαν" περισσότερο μέσα στο "ζωγραφιστό" παρά από την περιφέρεια (24/42δ, 6/13τρ, 12/15β), κάνοντας... πάρτι στο low-post σε σκορ και ριμπάουντ (38-28). Είχαν θετικό πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ/λάθη (16/15), με τους ερυθρόλευκους να βγάζουν μπόλικη ενέργεια και διάθεση στο παρκέ, "σκοτώνοντας" στο τρανζίσιον τους φιλοξενούμενους στην τρίτη περίοδο, όταν και εκτόξευσαν στα ύψη την διαφορά, "καθαρίζοντας" στην ουσία το ματς έχοντας στην πεντάδα τους εξαιρετικούς Μάντζαρη, Σπανούλη, Λοτζέσκι, Πέτγουεϊ και Ντάνστον.

Τρομερό ματς από τον μαχητικό Ντάνστον, ο οποίος... δάγκωνε στην άμυνα, όντας παράλληλα οδοστρωτήρας στην επίθεση με συνεχόμενα καρφώματα (13π, 5/5δ, 3ρ, 3κοψ, 2κλ). Ήταν ασταμάτητος ειδικά στην πρώτη περίοδο ο απολαυστικός Σπανούλης, ο οποίος σκόραρε συνεχώς με εντυπωσιακές διεισδύσεις (16π, 6/9δ, 3ασ, 3λ), καταπληκτικό παιχνίδι από τον "μπόμπερ" Λοτζέσκι που συνείσφερε σε όλους τους τομείς για ακόμη μία φορά (13π, 3/5τρ, 3ρ, 4ασ). Ήρωας ο εμπύρετος Πρίντεζης που πάλεψε για 20 λεπτά (2π, 6ρ), "έλαμψε" ο Μπέγκιτς (10π, 4/5δ), ο Μάντζαρης μπορεί να μην σκόραρε αλλά έκανε πολύ καλή δουλειά σε άμυνα και δημιουργία, θετική εμφάνιση και από τον... αέρινο Πέτγουεϊ (4π, 6ρ).

Ο αγώνας:

Ο Ματ Λοτζέσκι με τρίποντο πέτυχε το 3-0 για τον Ολυμπιακό, ενώ ο Μπράιαντ Ντάνστον με σουτ δύο πόντων έκανε το 5-0 για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Ο Ζόραν Πλάνινιτς μείωσε σε 5-2 και ο αρχηγός των Πειραιωτών, Βασίλης Σπανούλης ανέβασε την διαφορά στους πέντε πόντους για τους γηπεδούχους (7-2). Ο Γκονλούμ μείωσε σε 7-4 στο τρίτο λεπτό, ενώ ο Κώστας Βασιλειάδης ισοφάρισε σε 7-7, 6:23'' πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Ματ Λοτζέσκι έκανε το 9-7, με τον Βασιλειάδη στη συνέχεια να αστοχεί σε σουτ δύο πόντων. Ο Γιώργος Πρίντεζης σημείωσε το 11-7 και ο Σπανούλης έκανε το 13-7 στο 5'.
Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει το προβάδισμα στο σκορ κατάφερε σιγά - σιγά να αποσπαστεί από τους Τούρκους, οι οποίοι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των Πειραιωτών. Αποτέλεσμα ήταν ο Ολυμπιακός να ξεφύγει με δώδεκα πόντους (22-10) δύο λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης και ο Βαγγελης Αγγέλου να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Σπανούλης ανέβασε την διαφορά στους 14 πόντους με όμορφη προσπάθεια και ο Μπαλμπάι μείωσε σε 24-12, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, η Εφές κατάφερε να μειώσει και με τον Οσμάν πλησίασε σε 24-16. Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός με τον Κόλινς έκανε το 26-16 για να ρίξει την διαφορά στους οκτώ πόντους ο Μπιέλιτσα με δύο εύστοχες βολές στο 12ο λεπτό του αγώνα. Ο Μίρζα Μπέγκιτς με 1/2 βολές σημείωσε το 27-18 για να κάνει στη συνέχεια αντιαθλητικό φάουλ ο Μπρεντ Πέτγουεϊ στον Ζόραν Πλάνινιτς. Ο παίκτης της Εφές με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 27-20. Στο 13ο λεπτό ο Γκονλούμ τραυματίστηκε σε προσπάθεια να κερδίσει τη μπάλα, με τον Κοσούτ να περνάει στη θέση του.

Ο Μπέγκιτς έκανε το 29-20 στο 14ο λεπτό και οι Τούρκοι μείωσαν σε 29-21. Ο Στράτος Περπέρογλου πέτυχε το 31-21 στο 15', με τον Ντούσκο Σαβάνοβιτς να μειώνει σε 31-23. Σε εκείνο το σημείο ο Γιώργος Μπαρτζώκας κάλεσε τάιμ άουτ και ο Μίρζα Μπέγκιτς με κάρφωμα έκαε το 33-23. Ο Μπατούκ με τρίποντο μείωσε σε 33-26 για να κάνει και πάλι ο Μπέγκιτς το 35-26. Ο Κώστας Βασιλειάδης πέρασε στο παρκέ για την Εφές στη θέση του Όσμαν, με τον Γιώργο Πρίντεζη να κάνει φάουλ στον Έλληνα γκαρντ των Τούρκων. Ο Βασιλειάδης με 1/2 βολές μείωσε σε 35-27 για να κάνει ο Σαβάνοβιτς στο 29' το 35-29. Ο Σπανούλης με 1/2 βολές ανέβασε την διαφορά στους επτά πόντους (36-29), σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην τρίτη περίοδο, ο Μπράιαντ Ντάνστον με κάρφωμα σημείωσε το 38-29 για να μειώσουν οι Τούρκοι σε 38-31. Ο Μπαλμπάι έφερε την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου στο -5 (38-33) και ο Ντάνστον πέτυχε το 40-33 και ο Ματ Λοτζέσκι με τρίποντο έφερε τον Ολυμπιακό στο +10 (43-33) στο 23ο λεπτό του αγώνα. Ο Πέτγουεϊ έκανε το 45-33 για να ακολουθήσει λάθος του Κώστα Βασιλειάδη για τους Τούρκους. Ο Σπανούλης στο 25' με εύστοχο σουτ τριών πόντων έδωσε προβάδισμα 15 πόντων στον Ολυμπιακό (48-33), με τον Βαγγέλη Αγγέλου να παίρνει τάιμ άουτ.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισε να ανεβάζει ρυθμούς με τον Μπράιαντ Ντάνστον στο 28ο λεπτό να κάνει το 58-37 για τον Ολυμπιακό που έφτασε την διαφορά στους 21 πόντους. Ο Ερντέν έκανε φάουλ στον Αμερικανό σέντερ των Πειραιωτών και ο Ντάνστον πέτυχε το 60-37. Σε εκείνο το σημείο οι Τούρκοι απάντησαν με δύο διαδοχικά εύστοχα σουτ τριών πόντων, μειώνοντας σε 60-43. Τελικά το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου έκλεισε στο 62-43.

Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός έφτασε την διαφορά ακόμα και στους 24 πόντους (70-46) για να πάρει τελικά το τέταρτο θετικό του αποτέλεσμα σε έξι αγώνες με 78-60. Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα απέναντι τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ την επόμενη εβδομάδα.

Δεκάλεπτα: 24-12, 36-29, 62-43, 78-60
Aνά δεκάλεπτο: 24-12, 12-17, 24-14, 16-17

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 9 (1), Ντάνστον 13, Σπανούλης 16 (1), Περπέρογλου 6, Σλούκας 5 (1), Κόλινς 2, Σίμονς 2, Μπέγκιτς 10, Πρίντεζης 2, Μάντζαρης, Κατσίβελης, Λοτζέσκι 13 (3).

Αναντολού Εφές (Αγγέλου):  Μπάλμπαϊ 9, Οσμάν 8 (1), Βασιλειάδης 4 (1), Μπατούκ 6 (2), Ερντέν 2, Γκονλούμ 2, Σαβάνοβιτς 5, Πλάνινιτς 13, Κοσούτ 4, Μπιέλιτσα 7 (1).

Αναλυτικά τα στατιστικά του Ολυμπιακού στο ματς:

Αναλυτικά τα στατιστικά της Εφές στο ματς:

Τα highlights της αναμέτρησης:

PLAY OF THE NIGHT

Ο Μπράιαντ Ντάνστον έσβησε τα φώτα στην άμυνα και λίγα δεύτερα μετά έβαλε και την μπάλα στο καλάθι της Αναντολού τρέχοντας πρώτος τον αιφνιδιασμό.

Η συνεντευξη τυπου

Μπαρτζώκας: «Πολύ σημαντική νίκη»

Στην σπουδαιότητα της νίκης του Ολυμπιακού κόντρα στην Εφές στάθηκε ο τεχνικός των «ερυθρολεύκων», Γιώργος Μπαρτζώκας.

«Κάναμε μία πάρα πολύ σημαντική νίκη. Ανεξάρτητα από τη διαφορά είναι μία πολύ σημαντική νίκη. Κάναμε το παιχνίδι που μας βόλευε. Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε 3 ασίστ και τελειώσαμε με 16. Ελέγξαμε τα ριμπάουντ. Κερδίσαμε σχετικά εύκολα και δεν επιβαρύναμε τους παίκτες μας που έχουν μεγάλο χρόνο συμμετοχής. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον κόσμο μας που μας βοηθάει πάρα πολύ στα παιχνίδια της Euroleague. Η ομάδα με τον κόσμο της έχει μεγάλη ενότητα. Θέλω να ευχηθώ στον κόουτς Αγγέλου, στον Κώστα (Βασιλειάδη) και στον Τζαμόν (Γκόρντον) καλή συνέχεια. Έχουμε το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ μπροστά μας και στη συνέχεια θα κοιτάξουμε εκείνο με τον Παναθηναϊκό», είπε αρχικά ο κόουτς των Πρωταθλητών Ευρώπης και πρόσθεσε:

«Η Εφές κάνει επιθέσεις στο τέλος των 24 δευτερολέπτων και εμείς θέλαμε περισσότερες επιθέσεις. Με το καλό ριμπάουντ που είχαμε και γενικότερα με την εύκολη κατοχή από την άμυνα ο Ολυμπιακός επέβαλε το ρυθμό του. Είναι συγκεκριμένος ο τρόπος παιχνιδιού μας, είμαστε γρήγορη ομάδα και αθλητική ομάδα. Οι παίκτες σκέφτονται τρέχοντας. Μακάρι να συνεχίσουμε έτσι, αλλά πάντα έχει σχέση και ο αντίπαλος. Μας βοήθησε ο αντίπαλος».

Αγγέλου: «Προσεγγίσαμε λάθος το ματς»

Στον λάθος τρόπος προσέγγισης τους ματς απέδωσε την ήττα από τον Ολυμπιακό ο προπονητής της Εφές, Βαγγέλης Αγγέλου.

Η Εφές γνώρισε την ήττα από τον Ολυμπιακό για την 6η αγωνιστική του Top 16 της Euroleague και αυτό οφείλεται σύμφωνα με τον Βαγγέλη Αγγέλου στον λανθασμένο τρόπο που προσέγγισαν οι παίκτες του το παιχνίδι.

«Καλησπέρα, παιδιά! Δεν έχω να πω πολλά. Αυτό ήταν το τέταρτο παιχνίδι μας σε εφτά ημέρες και το όγδοο σε 17 ημέρες. Ανεξαρτήτως των προβλημάτων, προσεγγίσαμε με λάθος τρόπο το ματς. Μία από τις αιτίες ίσως ήταν και η κόπωση. Η άλλη αιτία είναι η λάθος αντιμετώπιση των εκτός έδρας αναμετρήσεών μας. Ενώ είχαμε ικανοποιητικό συντελεστή ασίστ - λαθών ο επιθετικός προσανατολισμός μας ήταν τελείως λάθος. Πηγαίναμε με μόνη επιλογή στο καλάθι, χωρίς να δούμε τη δεύτερη ίσως και την τρίτη πάσα. Στο τρίτο δεκάλεπτο το ματς σταμάτησε να υπάρχει. Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό, ήταν καλύτερος, κέρδισε εύκολα και δίκαια», είπε αρχικά ο Έλληνας κόουτς.

Όσο για τα προβλήματα που αντιμετώπισε η Εφές με Γκόρντον και Γκονλούμ; «Ο Γκόρντον είχε από χθες το βράδυ (12/02) 38 και κάτι πυρετό, ήταν τελείως άτονος, ήταν αδύνατο να παίξει. Ο Γκονλούμ τραυματίστηκε στον έσω πλάγιο, όπως μου είπαν, αλλά σίγουρη εκτίμηση δεν μπορεί να γίνει».

Ντάνστον: «Δεν ήταν εύκολη η νίκη»

Αυτός και οι συμπαίκτες του έκαναν… εύκολο το παιχνίδι με την Εφές επεσήμανε ο Μπράιαν Ντάνστον μετά τη λήξη του αγώνα.

«Δεν ήταν εύκολη υπόθεση η νίκη. Είχαμε προπονηθεί καλά όλη την εβδομάδα και η δουλειά αυτή βγήκε στο γήπεδο. Παίξαμε πολύ καλή άμυνα, πήραμε τα ριμπάουντ, τρέξαμε στον αιφνιδιασμό και κάναμε τη ζωή μας πιο εύκολη», τόνισε ο Ντάνστον ο οποίος συνέχισε:

«Απολαμβάνω το παιχνίδι. Μου άρεσε πολύ η ατμόσφαιρα απόψε και η ομάδα έπαιξε καλά οπότε ποιος ο λόγος να μην χαμογελάω», κατέληξε.

Λοτζέσκι: «Εκπληκτικό παιχνίδι για εμάς»

Απολύτως ικανοποιημένος από τον τρόπο που έπαιξε ο Ολυμπιακός στη νίκη του επί της Εφές, ήταν ο Ματ Λοτζέσκι.

Την πλήρη ικανοποίηση του για την εύκολη νίκη του Ολυμπιακού επί της Εφές, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του Top 16, εξέφρασε ο Ματ Λοτζέσκι.

«Ήταν ένα εκπληκτικό ματς για εμάς. Βάλαμε στην αρχή μεγάλα σουτ, ενώ ο Σπανούλης με τα εύκολα λέι απ που πέτυχε μας έδωσε μεγάλη αυτοπεποίθηση. Η επίθεσή μας ήταν καλή επειδή η άμυνα μας έδωσε δύναμη», είπε ο Βέλγος φόργουορντ και συνέχισε:

«Κλειδί ήταν η τρίτη περίοδος στην οποία ελέγξαμε απόλυτα το ρυθμό και παίξαμε ακριβώς έτσι όπως θέλουμε να παίζουμε, με αιφνιδιασμούς και γρήγορη κυκλοφορία».

Ο Λο απο Αμερικη:Θαθελα να ημουν μαζι σας

Ο Έισι Λο αν και βρίσκεται στις Η.Π.Α. καθώς εκεί υπεβλήθη σε επέμβαση στο γόνατο δεν ξέχασε τον Ολυμπιακό… τιτιβίζοντας μάλιστα για τη νίκη του κόντρα στην Εφές.

Λο: «Σπουδαία νίκη από την οικογένεια»
Ο Έισι Λο είναι στην Αμερική καθώς πρόσφατα εγχειρίστηκε στο γόνατο όμως η καρδιά του είναι με τους συμπαίκτες του στον Ολυμπιακό.

Λίγο μετά την άνετη νίκη των «ερυθρολεύκων» κόντρα στην Εφές ο γκαρντ των Πρωταθλητών Ευρώπης, που λόγω του τραυματισμού τέθηκε off για το υπόλοιπο της σεζόν, τιτίβισε ευχόμενος να ήταν μαζί με την ομάδα του, ενώ έγραψε πως πρόκειται για μια σπουδαία νίκη για την… οικογένεια του.