CHAMPIONS LEAGUE:Τα τελευταια νεα απο τα παιχνιδια των προκριματικων για τους ομιλους

KΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΣΤΟ BLOG TOY ALEX WEB RADIO/TVΚΑΙ ΤΗΝ ΡΑΔΙΟ-ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΕΚΠΟΜΠΗ ΟΛΑ ΣΤΗΝ ΣΕΝΤΡΑΔΕΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΣΤΙΣ 19.30 ΜΜ
ΔΕΙΤΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ BLOG TOY ALEX WEB RADIO/TV ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΣΤΟ ΥΠΟΣΕΛΙΔΟ SPORT TV LIVE LINKS ΚΑΙ ΕΠΙΛΕΞΤΕ ΑΓΩΝΑ ΚΑΙ ΛΙΝΚ

ΑΕΛάρα!

8/8/2012

ΑΕΛάρα!

Έτοιμη να γίνει η τρίτη ομάδα από την Κύπρο που περνά σε ομίλους του Champions League, μετά τον ΑΠΟΕΛ και την Ανόρθωση, δείχνει η ΑΕ Λεμεσού. Οι πρωταθλητές της Μεγαλονήσου επικράτησαν της Παρτιζάν στο Βελιγράδι με 1-0 και πήραν την πρόκριση για τα play offs σε συνδυασμό με τη νίκη τους με 1-0 στο πρώτο παιχνίδι.

Ο Τζούνιορ στο 23ο λεπτό πέτυχε το γκολ της νίκης και η ΑΕΛ υπερασπίστηκε αυτό το τέρμα ως κόρη οφθαλμού παρότι πέντε λεπτά μετά αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μοντέιρο.

Τα φαβορί πήραν την πρόκριση, εύκολα ή δύσκολα. Η Σέλτικ επικράτησε 2-0 της Ελσίνκι στη Φινλανδία με τον Γιώργο Σαμαρά να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 86’.

Βασλούι-Φενέρμπαχτσε 1-4 (1-1)
(Νικουλάε 14'-Ερκίν 12', Κάουτ 71', 76', Σόου 90')

Ντουντελάνζ-Μάριμπορ 0-1 (1-4)
(Μέρτελ 79')

Χέλσινγκμποργκ-Σλασκ Βρότσλαβ 3-1 (3-0)
(Σόρουμ 43', 49', 67'-Ομάρ Ντίαζ 30')

Νέφτσι Μπακού-Iρόνι Κιριάτ Σμόνα 2-2 (0-4)
(Γουμπέι 31', Ιμαμβερντίγεφ 76'-Μπαντάς 50', Λένσε 90')

Εκράνας-Άντερλεχτ 0-6 (0-5)
(Κλιεστάν 9', Πράετ 31', Γιακοβένκο 45', Ντε Σούτερ 47', Μόλινς 62', Κανέσιν 87')

Ελσίνκι-Σέλτικ 0-2 (1-2)
(Λέντλι 67', Σαμαράς 86')

Σλόβαν Λίμπερετς-Κλούζ 1-2 (0-1)
(Σούραλ 58'-Καπετάνος 45', Σουγκού 90')

Κλαμπ Μπριζ-Κοπεγχάγη 2-3 (0-0)
(24’ Ζορντί, 66’ Οτζίτζα-61’ Γιόργκενσεν, 78’ Μπολάνος, 95’ Σαντίν)

Παρτιζάν-ΑΕ Λεμεσού (0-1)
(23’ Τζούνιορ)

Ντιναμό Ζάγκρεμπ-Σερίφ Τιρασπόλ 3-0 (1-0)
(16’ Βίντα, 34’ Μπεκιράι, 78’ Τσοπ, 87’ Ιμπάνιεθ)

Παναθηναϊκός-Μάδεργουελ 3-0 (2-0)
(50’ Χριστοδουλόπουλος, 75’ Μαυρίας, 83’ Σισοκό)

*Με έντονα γράμματα οι ομάδες που προκρίθηκαν

Τα γκρουπ δυναμικότητας εν όψει της κλήρωσης της Παρασκευής:

Γκρουπ πρωταθλητών

Ισχυροί: Βασιλεία, Άντερλεχτ, Σέλτικ, ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ, Ντιναμό Ζάγκρεμπ.
Αδύνατοι: Κλουζ, Χέλσινγκμποργκ, Μάριμπορ, ΑΕΛ, Ιρόνι Κιριάτ Σμόνα.

Γκρουπ μη πρωταθλητών

Ισχυροί: Μπράγκα, Ντιναμό Κιέβου, Παναθηναϊκός, Κοπεγχάγη, Σπαρτάκ Μόσχας.
Αδύνατοι: Φενέρμπαχτσε, Ουντινέζε, Λιλ, Μάλαγα, Γκλάντμπαχ.

Του έκαναν και τη χάρη!

8/8/2012

Σιγά που θα άφηνε αυτή την ευκαιρία να πάει χαμένη! Έχοντας βάλει τις βάσεις από το παιχνίδι στη Σκωτία, ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-0 τη Μάδεργουελ στο ΟΑΚΑ, με τους πράσινους να παίρνουν την πρόκριση στα πλέι-οφ του Τσάμπιονς Λιγκ αλλά να κάνουν τη… χάρη και στον Φερέιρα να δώσουν χαρά στους οπαδούς της ομάδας με μια καλή εμφάνιση στο δεύτερο 45λεπτό. Χριστόδουλόπουλος (51’΄), Μαυρίας (74’) και Σισοκό (83’) οι σκόρερ του τριφυλλιού. Λιλ, Γκλάντμπαχ, Ουντινέζε, Μάλαγα και Φενέρ οι υποψήφιοι αντίπαλοι στην κλήρωση της Παρασκευής. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι χωρίς καμία αλλαγή σε σχέση με την 11άδα του αγώνα της Σκωτίας. Ο Φερέιρα αποφάσισε να κρατήσει στον πάγκο τον Μαυρία και να έχει και πάλι βασικό τον Μαρίνο δίπλα στον Βιτόλο, δίνοντας μεγαλύτερο βάρος στην ανασταλτική λειτουργία της ομάδας.

Από την άλλη πλευρά, ο Μακ Κολ έκανε την έκπληξη… Άλλαξε το 4-4-2 σε ένα σύστημα με τρεις κεντρικούς αμυντικούς, έναν φουνταριστό επιθετικό, δύο περιφερειακούς φορ και με αρκετούς παίκτες στη μεσαία γραμμή.

Η επιλογή αυτή του τεχνικού της Μάδεργουελ του βγήκε… Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι καλά. Ο Τοτσέ βρέθηκε τρεις φορές σε καλή θέση (στη μία από αυτές έπρεπε να είχε σκοράρει) αλλά σε καμία δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στο… πλεκτό.

Όσο περνούσε ο χρόνος οι αμυντικοί της Μάδεργουελ άρχισαν να βρίσκουν καλύτερα τα πατήματά τους στο γήπεδο με αποτέλεσμα να μην αντιμετωπίζουν πρόβλημα απέναντι στον αργό Τοτσέ και στους δύο περιφερειακούς επιθετικούς που δεν μπορούσαν να πατήσουν μεγάλη περιοχή.

Ο Παναθηναϊκός είχε την μπάλα περισσότερη ώρα στην κατοχή του αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει την άμυνα της σκοτσέζικης ομάδας. Καλύτερος παίκτης της ομάδας του Φερέιρα ο Σισοκό. Αυτός ήταν ο παίκτης που ζητούσε και έπαιρνε την μπάλα σε κάθε επίθεση και προσπαθούσε να δημιουργήσει προϋποθέσεις για κάτι καλό.

Το πρώτο 45λεπτό ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να δείχνει ότι… θέλει να πετύχει γκολ. Να πείθει όμως και να μην μπορεί να πιέσει και να απειλήσει του Σκωτσέζους.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι πράσινοι παρατάχθηκαν χωρίς αλλαγή. Στο 51ο λεπτό άνοιξαν το σκορ χάρη στην καλή εκτέλεση φάουλ του Χριστοδουλόπουλου ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με τον τερματοφύλακα της Μάδεργουελ να μην προλαβαίνει να αντιδράσει.

Στη συνέχεια του αγώνα ο Παναθηναϊκός είχε διάθεση και έβρισκε χώρους εκμεταλλευόμενος και την πρόθεση της Μάδεργουελ να βγει στην επίθεση και να ισοφαρίσει. Αμυντικά οι πράσινοι δεν απειλήθηκαν από τις προσπάθειες των παικτών του Μακ Κολ.

Αντίθετα ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύθηκε τους χώρους που άφηνε η Μάδεργουελ και ο Μαυρίας έκανε το 2-0 για τους πράσινους σε μια αντεπίθεση στο 74ο λεπτό. Λίγα λεπτά αργότερα σε άλλη μια αντεπίθεση που άρχισε με ωραία πάσα του Κατσουράνη ο Σισοκό έκανε το 3-0.

Δεν δυσκολεύτηκαν τα φαβορί

8/8/2012

Χωρίς εκπλήξεις ολοκληρώθηκαν οι πρώτες (χρονικά) ρεβάνς για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ. Εύκολες προκρίσεις για Άντερλεχτ, Σέλτικ, Κλούζ. Από ένα γκολ για Γιώργο Σαμαρά και Παντελή Καπετάνο στις νίκες των Σέλτικ και Κλούζ αντίστοιχα.