Πέμπτη 27 Οκτωβρίου 2011

Ανταμοιβή για Λίβερπουλ

27/10/2011
Δικαιωμένος που βλέπει το όμορφο ποδόσφαιρο της Λίβερπουλ να ανταμείβεται επιτέλους με μία σημαντική νίκη πρόκριση επί της Στόουκ στο Κάρλινγκ Καπ δήλωσε ο Κένι Νταλγκλίς.

Ο τεχνικός των «κόκκινων» είδε την ομάδα του να βρίσκεται πίσω στο ημίχρονο στο «Μπριτάνια» παρόλο που ήταν καλύτερη από την αντίπαλό της, μιας και σπατάλησε αρκετές φάσεις. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως τα πράγματα άλλαξαν και με δύο γκολ του Σουάρες ήρθε η νίκη (2-1).

Ο Σκωτσέζος προπονητής δεν έκρυψε έτσι την ικανοποίησή του μιλώντας για θέαμα και ανταμοιβή: «Κάθε νίκη είναι σημαντική και το σπουδαιότερο είναι να μην τα παρατάς ποτέ. Στο πρώτο ημίχρονο χάσαμε κάποιες καλές ευκαιρίες που θα μπορούσαμε να αξιοποιήσουμε και βρεθήκαμε πίσω στο σκορ με ένα γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως αμυνθήκαμε πολύ καλά, πιέσαμε και πετύχαμε με τον Σουάρες ένα πανέμορφο πρώτο γκολ και μία ωραία κεφαλιά στη συνέχεια. Ήταν ωραία που ανταμείφθηκε με νίκη το ωραίο ποδόσφαιρο που παίζουμε στα τελευταία ματς».