Σάββατο 23 Μαρτίου 2013

Ολυμπιακός - Μακάμπι Τελ Αβίβ 67-73

Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων στο ΣΕΦ, δεν εκμεταλλεύτηκε το "δώρο" της Μπεσίκτας που νίκησε τη Σιένα, και γνώρισε την ήττα από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με 73-67. Απομένουν δύο αγωνιστικές στο Top-16 της Ευρωλίγκας και, πλέον, οι ερυθρόλευκοι τρέχουν για να προλάβουν το τρένο της πρόκρισης, έστω και με μειονέκτημα έδρας στην προημιτελική φάση. Δείτε το βίντεο με τα highlights του αγώνα.
Ένας αγνώριστος Ολυμπιακός, ηττήθηκε καθαρά από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με 73-67 στο ΣΕΦ, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του TOP-16 της Euroleague. Οι Πρωταθλητές Ευρώπης, που δεν είχαν τον Γιώργο Πρίντεζη στη σύνθεσή τους, από την αρχή βρέθηκαν να... κυνηγούν στο σκορ, με τους Ισραηλινούς μάλιστα να προηγούνται με τη λήξη του πρώτου μέρους με 18 πόντους διαφορά (23-41). Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα προσπάθησαν για τη μεγάλη ανατροπή, κατάφεραν να μειώσουν σε 62-65 δύο λεπτά πριν από το φινάλε, αλλά στο τέλος δεν είχαν καθαρό μυαλό για να ολοκληρώσουν ένα επικό "γύρισμα" κάνοντας λάθη, με τον Σμιθ να σημειώνει τρίποντο "μαχαιριά" (62-68) στο 1'36'' πριν τη λήξη. Τραυματίστηκε ο Τζος Πάουελ στην αρχή του αγώνα, με τον Αμερικανό να παθαίνει εξάρθρωση στον ώμο. Πλέον, η πρόκριση στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης δεν είναι απλή υπόθεση για τον Ολυμπιακό, που θέλει δύο νίκες κόντρα σε Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ (εκτός) και Χίμκι (εντός) για να αισθάνεται άνετος.
Ο Ολυμπιακός πλήρωσε ουσιαστικά την τραγική του παρουσία στο πρώτο ημίχρονο και ειδικά στην δεύτερη περίοδο. Δεν παρουσιάστηκε σοβαρός και συγκεντρωμένος στα πρώτα 20 λεπτά, έκανε λάθη στην άμυνα και στην δημιουργία, ενώ ήταν διστακτικός και άστοχος στην επίθεση, δυσκολευόμενος να σκοράρει στο σετ παιχνίδι, ενώ έχανε και τα ριμπάουντ. Αντιθέτως η Μακάμπι μπήκε στο ματς δυναμικά και έβαλε μεγάλα σουτ χάρη στους Λόγκαν (20π, 4/9τρ) και Σμιθ (13π, 3/4τρ), οι οποίοι έκαναν την "ζημιά", έχοντας για "θηρίο" μέσα στην ρακέτα τον Τζέιμς (10ρ, 9π, 4κ). Πρώτος σκόρερ για τους Πειραιώτες ο Σπανούλης (19π, 4ασ), έδωσε λύσεις στην επίθεση ο Λο (10π), όπως και ο Σλούκας, ο οποίος με δικό του τρίποντο η ομάδα μείωσε σε 60-63 στο 36', αλλά οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν στο τέλος να γυρίσουν το ματς, γνωρίζοντας νέα ήττα στο ΣΕΦ.

Το ματς

Κακό ξεκίνημα, τα τρίποντα του Λόγκαν και «παγωμάρα» με Πάουελ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Λο, Σπανούλη, Παπανικολάου, Άντιτς και Πάουελ. Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν νευρικά στο ματς και απέναντι στην άμυνα ζώνης της Μακάμπι έκαναν λάθη και διστακτικά σουτ, με τον Σμιθ να ανοίγει το σκορ. Ο Παπανικολάου στη συνέχεια έκανε λάθος πάσα, αλλά έσωσε την φάση ο Άντιτς, ο οποίος και ισοφάρισε (2-2). Στη συνέχεια όμως ο Σκοπιανός όχι μόνο αστόχησε σε τρίποντο, αλλά έχασε και δύο βολές (!), με τους Πειραιώτες να ψάχνουν στην επίθεση τον Πέρο. Οι Ισραηλινοί στην άμυνα είχαν βάλει σκοπό να εξολοθρεύσουν τον Σπανούλη, ενώ στα μετόπισθεν οι Πειραιώτες παρουσίαζαν αδυναμία στο low-post, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να προηγηθούν με 2-6.  Σε εκείνο το σημείο όμως ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό στο παιχνίδι του, έβγαλε ενέργεια και καλές άμυνες με μπροστάρη τον Παπανικολάου, έτρεξε στον αιφνιδιασμό και χάρη στα καρφώματα των Πάουελ-Άντιτς μείωσε σε 8-9.

Η Μακάμπι όμως απάντησε άμεσα, βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση, και χάρη στο  τρίποντο του Χίκμαν, συν το γκολ-φάουλ που κέρδισε και αξιοποίησε ο Οχαγιόν, έφτασε την διαφορά στο +7 (8-15) στο 4’, με τον Μπαρτζώκα να παίρνει τάιμ-άουτ ώστε να… ξυπνήσει τους παίκτες του. Οι ερυθρόλευκοι στην επίθεση ήταν άστοχοι, ενώ δεν είχαν καθαρό μυαλό στην δημιουργία κάνοντας λάθη. Ο Μπαρτζώκας σε εκείνο το σημείο άλλαξε τον Λο με τον Σλούκα, καθώς ο Αμερικανός γκαρντ ήταν εκτός παιχνιδιού, με τον Σπανούλη με σουτ από μέση απόσταση να μειώνει σε 10-15. Παράλληλα, ο Πάουελ πέρασε στον πάγκο καθώς αισθάνθηκε έντονους πόνους στον ώμο (υπέστη εξάρθωση), με αποτέλεσμα άπαντες να «παγώσουν» στο ΣΕΦ, με τον Σερμαντίνι να τον αντικαθιστά. Ο Παπανικολάου στη συνέχεια έπαιξε στο «4» και ο Περπέρογλου στο «3», με τον Λόγκαν από την περιφέρεια να «πυροβολεί» ανεβάζοντας την διαφορά στο +6 (12-18). Ο «Σέρμα» μείωσε με βολή, αλλά στην εκπνοή του δεκαλέπτου, αν και οι παίκτες του Ολυμπιακού έβγαλαν καλή άμυνα, ο Λόγκαν σημείωσε ένα απίθανο τρίποντο «γράφοντας» το 13-21.

Κυριάρχησε η Μακάμπι και εκτόξευσε την διαφορά στο +18!

Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με τους Πέρκινς, Σλούκα, Περπέρογλου, Παπανικολάου και Σερμαντίνι, αλλά ο Τζέιμς με κάρφωμα ανέβασε την διαφορά στο +10 (13-23). Ο Ντορόν όμως ήταν και πάλι αρνητικός στο παρκέ, όντας άστοχος και κάνοντας λάθη στο ματς, με αποτέλεσμα ο Λο να επιστρέψει στην θέση του. Οι ερυθρόλευκοι έδειχναν να μην είναι σοβαροί και συγκεντρωμένοι στο παρκέ, με τον Λόγκαν να… τρυπώσει στο low-post και να ανεβάζει την διαφορά στο +12 (13-25). Οι ερυθρόλευκοι έδειχναν να έχουν εγκλωβιστεί στην επίθεση, μη βρίσκοντας λύσεις απέναντι την άμυνα ζώνης, αλλά ο Παπανικολάου με ατομική ενέργεια έδωσε… ανάσα στους γηπεδούχους (15-25). Στο 13’ ο Χάινς πέρασε για πρώτη φορά στο παρκέ και αποθεώθηκε από τους φιλάθλους, αλλά τα λάθη των Πειραιωτών συνεχίστηκαν, χάνοντας την ευκαιρία ώστε να πλησιάσουν στο σκορ. Ο Μπαρτζώκας άλλαζε σχήματα ώστε να βρει το ιδανικό, ρίχνοντας στη μάχη και τον Μαρτίνας, χρησιμοποιώντας μία «κοντή» πεντάδα με τρία γκαρντ (Σπανούλης, Σλούκας, Γκετσεβίτσιους, Περπέρογλου, Χάινς).

Στο 15’ το σκορ ήταν 15-27, με τον Ολυμπιακό να έχει πρόβλημα σε επίθεση, άμυνα και ριμπάουντ, δείχνοντας ξεκάθαρα πως οι παίκτες του δεν πατούσαν καλά παρκέ, παρουσιάζοντας προβλήματα και αδυναμίες σε όλους τους τομείς. Στο επόμενο λεπτό ο Πνίνι χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ πάνω στον Σλούκα, με τον Έλληνα γκαρντ να βάζει μόνο τη μία, ενώ στην επαναφορά ο Σπανούλης έκανε λάθος, με τον Σμιθ να τιμωρεί από την περιφέρεια με τρίποντο, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +14 (16-30). Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο αρχηγός, ο οποίος πρώτα με τρίποντο και στη συνέχεια με καλάθι μείωσε σε 21-30, τονώνοντας την ψυχολογία των συμπαικτών του, αλλά και του κόσμου. Ο Λόγκαν όμως ήταν «καυτός» κάθε φορά που σούταρε (21-34), ο Λο ακολούθως απάντησε με την πρώτη του διείσδυση στο ματς, με τον Λόγκαν ακολούθως να… οργιάζει στο παρκέ. Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν εντυπωσιακός και με δύο σερί «βόμβες» από την περιφέρεια (4/7τρ) «πάγωσε» το ΣΕΦ, δίνοντας στη Μακάμπι προβάδισμα 18 πόντων (!), με το 23-41 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Οι Ισραηλινοί κυριάρχησαν απολύτως σε αυτό το 20λεπτο, όντας τρομερά εύστοχοι τόσο κοντά στο καλάθι (9/14, 64%), όσο και από την περιφέρεια (7/14, 50%), «χτυπώντας» ανελέητα τον Ολυμπιακό με τα μεγάλα της σουτ, ενώ είχε τον έλεγχο και στα ριμπάουντ (11-20).

Η αντίδραση του Ολυμπιακού

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με τους Σπανούλη, Σλούκα, Παπανικολάου, Άντιτς και Χάινς, με τον «Σλούκι-Σλουκ» να σημειώνει τρίποντο ξεσηκώνοντας το κοινό στο ΣΕΦ, αλλά η απάντηση της Μακάμπι ήταν άμεση (26-43) με τον Χίκμαν. Ο αρχηγός στη συνέχεια δεν είχε σταθερό χέρι στις τρεις βολές που κέρδισε, μετρώντας 1/3 (27-43), αλλά στη συνέχεια απάντησε με τρίποντο από τη γωνία, μειώνοντας σε 30-43 στο 22’, με τον κόσμο να προσπαθεί να παίξει άμυνα με την φωνή του. Ο Χάινς στη συνέχεια μείωσε με φόλοου ύστερα από λέι-απ του Red-Bill, με τον Σπανούλη ακολούθως να κλέβει την μπάλα και να τρέχει στον αιφνιδιασμό ρίχνοντας την διαφορά στο -10 (34-44) στο 23’, με το κοινό στις εξέδρες να «φλέγεται» από ενθουσιασμό. Ο Περπέρογλου στη συνέχεια αντικατέστησε τον Παπανικολάου, ενώ ο Χάινςαν και έκοψε εντυπωσιακά τον Τζέιμς ακολούθως χρεώθηκε με τρίτο φάουλ, με αποτέλεσμα ο Σερμαντίνι να τον αντικαταστήσει. Ο Σπανούλης στη συνέχεια πήρε άριστα στα οργανωτικά του καθήκοντα, καθώς με δύο υπέροχες ασίστ στους Άντιτς και Σερμαντί στο low-post, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 38-46 στο 15’, αλλά ο Χίκμαν απάντησε με βολές.

Ο Ολυμπιακός σε εκείνο το σημείο έχασε ευκαιρίες ώστε να μειώσει περισσότερο, με τον Χίκμαν να τιμωρεί με μία εντυπωσιακή διείσδυση «γράφοντας» το 38-50. Ο Άντιτς πήγε στις βολές αλλά δεν μπόρεσε να βάλει και τις δύο (39-50), με τον Πέρκινς να μην μπορεί να δημιουργήσει και τον Πέρο ακολούθως να δέχεται τάπα από τον Τζέιμς. Οι ερυθρόλευκοι μετά από το πρώτο πεντάλεπτο ξέσπασμα τους έδειχναν να… ξεμένουν από βενζίνη, όντας άστοχοι από την περιφέρεια, χάνοντας ευκαιρίες ώστε να πλησιάσουν την Μακάμπι, η οποία και πάλι ξέφυγε με +15 (39-54) στο 28’. Σε εκείνο το σημείο μίλησε ο Red-Bill, ο οποίος πρώτα με βολές και στη συνέχεια με καλάθι στον αιφνιδιασμό μείωσε σε 43-54, αλλά ο τρομερός Λόγκαν σημείωσε ένα ακόμη απίθανο σουτ, όντας υπό πίεση (43-56). Λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου όμως οι Πρωταθλητές Ευρώπης απάντησαν με δύο σερί τρίποντα, πρώτα με τον Περπέρογλου και στη συνέχεια με τον Λο, ρίχνοντας την διαφορά στο -7 (49-56), δίνοντας ώθηση και καλή ψυχολογία στην ομάδα, ξεσηκώνοντας παράλληλα το κοινό στο ΣΕΦ.

Έχασε την ευκαιρία για την ανατροπή, κομβικό το τρίποντο του Σμιθ

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με τους Λο, Σπανούλη, Περπέρογλου, Άντιτς και Σερμαντίνι, με τον Γεωργιανό σέντερ με «χουκ» να μειώνει σε 51-56, με τους ερυθρόλευκους να παίζουν πλέον με αυτοπεποίθηση. Στη συνέχεια ο Σλούκας αντικατέστησε τον Σπανούλη, με τον ψύχραιμο Περπέρογλου από την αδύναμη πλευρά να «εκτελεί» δίποντο, στο οποίο και ευστόχησε, μειώνοντας σε 53-56 στο 32’. Οι Πειραιώτες ήθελαν μία καλή άμυνα, αλλά ο Σμιθ ευστόχησε σε τρίποντο δίνοντας… ανάσα στους κίτρινους (53-59). Ακολούθως ο Παπανικολάου πέρασε στο «4» αντί του Πέρο, με τον ευλύγιστο Λο στο χαμηλό πόστ να μειώνει σε 55-59 με ωραία ενέργεια. Οι γηπεδούχοι ακολούθως έπαιξαν καλή άμυνα, αλλά στάθηκαν άτυχοι στα ριμπάουντ, με τον Σμιθ να «γράφει» το 55-61. Ο Έισι στην επόμενη επίθεση έκανε ένα κακό σουτ, με τον Σπανούλη στο 34’ να αντικαθιστά τον Σλούκα. Ο Τζέιμς κοντά στο καλάθι νίκησε τον Χάινς (55-63), ο Κάιλ απάντησε με τον ίδιο τρόπο (57-63), οι ερυθρόλευκοι ακολούθως μάζεψαν το αμυντικό ριμπάουντ, αλλά στην επίθεση ο Red-Bill έδωσε μία κακή πάσα στον Χάινς. Στο 34’ ο Χάινς έβγαλε άμυνα πάνω στον Χίκμαν ρίχνοντας του τάπα και στον αιφνιδιασμό ο Σλούκας με ένα «καυτό» τρίποντο μείωσε σε 60-63! Ένα μεγάλο και κρίσιμο σουτ από τον νεαρό γκαρντ που πανηγυρίστηκε έντονα τόσο από τους παίκτες, όσο και από τους φιλάθλους στο ΣΕΦ, στα 4’12’’ πριν το τέλος.

Ο Παπανικολάου ακολούθως ήταν ψύχραιμος στις βολές (62-65), οι γηπεδούχοι έβγαλαν καλή άμυνα, αλλά στην επίθεση επικράτησε μία διστακτικότητα, με τον Χάινς όντας όχι σε καλή θέση να αστοχεί από το low-post. Η Μακάμπι ήταν άστοχη, αλλά το θετικό ήταν πως ο Ολυμπιακός έπαιρνε τα ριμπάουντ, αλλά ο Κάιλ ακολούθως έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του σπαταλώντας άλλη μία ακόμη επίθεση. Οι Πειραιώτες συνέχιζαν να παίζουν εξαιρετική άμυνα, αλλά ο Σμιθ απάντησε με ένα απίστευτο τρίποντο από τα 9 μέτρα περίπου στο τέλος της επίθεσης, κάνοντας το σκορ 62-68 στο 1’36’’ πριν το τέλος, με τους ερυθρόλευκους να πληρώνουν τις κακές επιλογές τους στην επίθεση. Ακολούθως ο Σερμαντίνι χρεώθηκε με βήματα, με τον Χίκμαν να «γράφει» το 62-70, δίνοντας… τέλος στις ελπίδες του Ολυμπιακού για ανατροπή στο σκορ και νίκη. Ο Σπανούλης μείωσε με βολές (64-70), ακολούθως οι Πειραιώτες έβγαλαν καλή άμυνα, ενώ ο Λο απάντησε με τρίποντο, μειώνοντας σε 67-70 στα 18’’, βάζοντας… φωτιά στο ματς. Στη συνέχεια ο Περπέρογλου έκανε γρήγορα φάουλ στον Χίκμαν, ο οποίος μέτρησε ½ βολές, κάνοντας το σκορ 67-71. Οι Πειραιώτες είχαν 17’ στην διάθεση τους, αλλά λειτούργησαν εντελώς ανορθόδοξα, με αποτέλεσμα να κάνουν δυο σερί λάθη. Στο δεύτερο ειδικά ο Σπανούλης καθυστέρησε να πασάρει ή να σουτάρει, δίνοντας στο τέλος λάθος πάσα, με αποτέλεσμα η Μακάμπι να κερδίσει στο τέλος με σκορ 67-73 στο ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 23-41, 49-56, 67-73.

Ανά δεκάλεπτο: 13-21, 10-20, 26-15, 18-17.

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάινς 4, Λο 10(2), Άντιτς 7, Σπανούλης 19(2), Περπέρογλου 5(1), Σερμαντίνι 5, Σλούκας 7(2), Πάουελ 2, Γκετσεβίτσιους, Πέρκινς, Παπανικολάου 8.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ντέιβιντ Μπλατ): Λόγκαν 20(4), Τζέιμς 9, Σμιθ 13(3), Χίκμαν 16(1), Ροθ, Πνίνι 4, Κάνερ Μέντλι 2, Οχαγιόν 8(1), Πλάνινιτς 1, Λάντεσμπεργκ.