Τετάρτη 20 Ιουνίου 2012

Κάτι να γυαλίζει

20/6/2012

Μία ανάσα ή πιο συγκεκριμένα μία νίκη μακριά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος του NBA βρίσκεται η Χιτ που έκανε το 3-1 στη σειρά των τελικών κόντρα στη Θάντερ. Η ομάδα του Μαϊάμι επικράτησε στην έδρα της του Ντουράντ και της παρέα του με 104-98 και πλέον το δαχτυλίδι του πρωταθλητή αρχίζει να… λαμπυρίζει.

Τι κι αν οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να χάνουν στην πρώτη περίοδο με 17 πόντους; Ο «Βασιλιάς» να είναι καλά καθώς με νταμπλ νταμπλ έδωσε στην ομάδα του το… πάνω χέρι. Μάλιστα έπαιξε μέρος από το τελευταίο τρίλεπτο τραυματίας!

Τον Τζέιμς ακολούθησαν Τσάλμερς και Ουέιντ που είχαν από 25 πόντους. Δεν ήταν αρκετοί οι 43 πόντοι του Γουέστμπρουκ για τους φιλοξενούμενους!

Τα ξημερώματα της Παρασκευής το πέμπτο και –ίσως- τελευταίο παιχνίδι στην «American Airlines Arena», στις 04:00 ώρα Ελλάδας.

Το ματς

Η Θάντερ κατάφερε στο ξεκίνημα του τέταρτου παιχνιδιού να κάνει ότι δεν έκανε στα προηγούμενα τρία, μια καλή αρχή. Με τον Γουέστμπρουκ να έχει κέφια μάλιστα πήρε γρήγορα διψήφιο προβάδισμα (3-13). Η Χιτ ανέκοψε τη φόρα της Οκλαχόμα και με επιμέρους 7-2 μείωσε σε 10-15. Όμως χάρις στην εξαιρετική τους άμυνα που «σίγησε» τα επιθετικά όπλα του Μαϊάμι (8/23 δίποντα), οι φιλοξενούμενοι ξαναέχτισαν διαφορά που έφτασε αρχικά το +15 (12-27) και στη συνέχεια στο +17 (16-33). Μείωσε ο Κόουλ με τρίποντο στο τέλος της περιόδου σε 19-33.

Ενάμισι λεπτό ήταν αρκετό ώστε η Χιτ να ροκανίσει με σερί 7-0 τη διαφορά στους 7 (26-33) ενώ με τρίποντο του Τζόουνς και γκολ φάουλ του Τσάλμερς μείωσαν στον πόντο (32-33). Σχεδόν τέσσερα λεπτά χρειάστηκε η Οκλαχόμα για να βρει το δρόμο για το καλάθι. Όμως η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση ισοφαρίζοντας σε 35-35. Από εκεί και έπειτα το παιχνίδι ισορρόπησε με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να διατηρούν έστω και ισχνό προβάδισμα. Ο Μπατιέ είχε την ευκαιρία να στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια ισόπαλες, όμως στην εκπνοή της δεύτερης περιόδου αστόχησε σε τρίποντο με το 46-49 να διατηρείται.

Το Μαϊάμι μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί και πάλι μετά το 2-0 με 50-49. Εναλλαγές στο σκοράρισμα με τους γηπεδούχους στα μισά του δωδεκαλέπτου να φτάνουν στο +6 με πέντε πόντους τους Τσάλμερς. Επιθετικό πλουραλισμό είχε η Χιτ αλλά και τον Τζέιμς «ζεστό», σε αντίθεση με τη Θάντερ που η πλειοψηφία των πόντων ερχόταν από Γουέστμπρουκ και Ντουράντ. Η ομάδα του Σπόελστρα κατάφερε να διατηρήσει το πάνω χέρι και να φτάσει ακόμα και στο +7 (75-68). Το συγκεκριμένο προβάδισμα διατηρήθηκε στην υπόλοιπη περίοδο όμως στα τελευταία δευτερόλεπτα το σουτ του Γουέστμπρουκ και η βολή του Ντουράντ, έδωσαν τη δυνατότητα στην Οκλαχόμα να μειώσει σε 79-75.

Όλοι τους και… μόνος τους. Πράγματα και θαύματα συνέχισε να κάνει στην τελευταία περίοδο ο Γουέστμπρουκ κρατώντας μόνος του ζωντανή την Θάντερ. Το Μαϊάμι βρέθηκε να προηγείται ξανά με 7 (90-83) όμως ο 23χρονος πόιντ γκαρντ με 13 συνεχόμενους πόντους του ισοφάρισε σε 90-90. Εκτός ρυθμού έβγαλε την Χιτ ο τραυματισμός του Τζέιμς που τον κράτησε εκτός για δύο λεπτά. Έφταναν ώστε οι φιλοξενούμενοι να προηγηθούν με 94-92. Ο «Βασιλιάς» δεν το έβαλε κάτω. Ξαναπέρασε στο παρκέ και ήταν αυτός που ξαναέδωσε προβάδισμα τρία λεπτά πριν το τέλος (97-94) με τον Ουέιντ να διευρύνει το προβάδισμα στο +5 (99-94). Εκτός παρκέ έμεινε στο τελευταίο λεπτό ο Λεμπρόν όμως οι συμπαίκτες του αυτή τη φορά δεν πτοήθηκαν. Ο έμπειρος Ουέιντ αλλά και οι πόντοι του Τσαλμερς και ένα καθοριστικό κλέψιμο του Μπατιέ, χάρισαν στη Χιτ τη νίκη και μαζί το προβάδισμα για τον τίτλο.

Τα δωδεκάλεπτα: 18-33, 46-49, 79-75, 104-98

Χιτ (Σπόελστρα): Τζέιμς 26 (9 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ουέιντ 25 (5 ριμπάουντ), Μπος 13 (9 ριμπάουντ), Μπατιέ 4 (5 ριμπάουντ), Χάσλεμ, Τζόουνς 3, Μίλερ, Τσάλμερς 25, Κόουλ 8.

Θάντερ (Μπρουκς): Ντουράντ 28 (3 ασίστ), Γουέστμπρουκ 43 (7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πέρκινς 4, Χάρντεν 8 (10 ριμπάουντ), Σεφολόσα 5, Ιμπάκα 4 (7 ριμπάουντ), Κόλισον 6, Φίσερ.