Κυριακή 30 Σεπτεμβρίου 2012

Ολυμπιακός - Κούμπαν 79-82 (video)

Ολυμπιακός - Κούμπαν 79-82(video)

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από τη Κούμπαν με σκορ 79-82 (vid), στο τουρνουά "Γκομέλσκι Καπ", που διεξάγεται στη Μόσχα. Χωρίς καθαρό μυαλό οι Πρωταθλητές στο τέλος, απώλεσαν διαφορά δεκατεσσάρων πόντων (60-46 στο 28').
Ο Ολυμπιακός, ουσιαστικά, έχασε ένα δικό του ματς, καθώς στο 28' βρέθηκε να κερδίζει την Κούμπαν με +14 (60-46) στον πρώτο ημιτελικό του τουρνουά "Γκομέλσκι Καπ", αλλά στο τέλος, ελλείψει συγκέντρωσης και τεχνικών ποινών (τρεις!) από τους διαιτητές, έχασε τελικά με σκορ 79-82, γνωρίζοντας την δεύτερη συνεχόμενη ήττα του στα φετινά φιλικά προετοιμασίας του. Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, αλλά στην 3η περίοδο οι ερυθρόλευκοι ήταν καταπληκτικοί (31-23), έχοντας βρει ρυθμό στο παιχνίδι τους στην επίθεση, "πυροβολώντας" από την περιφέρεια. Προς το τέλος όμως του τρίτου δεκαλέπτου και στη συνέχεια στην τελευταία περίοδο, οι Πειραιώτες φανέρωσαν αδυναμίες στην άμυνα, κάνοντας παράλληλα και αρκετά λάθη. Η Λοκομοτίβ τα εκμεταλλεύθηκε, αναθάρρησε και κατάφερε να ανατρέψει το σκορ.
Ο αγώνας στο τέλος κρίθηκε στις λεπτομέρειες, το ματς πήγε στη ρουλέτα των βολών, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα του σκορ και τον Μπάρον να εξελίσσεται σε ήρωα της αναμέτρησης. Στην τελευταία επίθεση έμεναν 4'' και οι Πειραιώτες όντας πιεσμένοι από τον χρόνο και από την άμυνα των Ρώσων δεν κατάφεραν ούτε να σουτάρουν ώστε να στείλουν το ματς στην παράταση, γνωρίζοντας την ήττα, η οποία θα τους φέρει να παίξουν στον μικρό τελικό της Κυριακής (30/9, 16:00). Πολλά λάθη στο ματς από τον Ολυμπιακό καθώς έκανε 22 (!), ενώ μοίρασε 17 ασίστ. Πρώτοι σκόρερ των Πειραιωτών οι Σπανούλης (18π, 3/6τρ) και Πρίντεζης (17π, 2/6τρ), ενώ βοήθησαν στην επίθεση οι Χάινς (11π), Περπέρογλου (10π) και Παπανικολάου (10π, 2/4τρ). Εκτός κλίματος ο Ντόρσεϊ (1π) τόσο στην επίθεση, όσο και στην άμυνα, άστοχος ο Γκετσεβίτσιους (0/4τρ), ενώ λίγα πράγματα είδαμε από τον Μαυροειδή. Από την Κούμπαν έκανε την ζημιά οι Μπάρον(21π)-Καλάθης(17π).

Το ματς

Η μπάλα στον Πρίντεζη και τα τρίποντα του Γκριγκόριεφ

O Oλυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην βασική του πεντάδα τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Ντόρσεϊ. Οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν άστοχες στην επίθεση και έκαναν λάθη, με τους Πειραιώτες εξ αρχής να επιδιώκουν να τρέξουν στο παρκέ και να κυκλοφορήσουν γρήγορα την μπάλα, ψάχνοντας τον ελεύθερο παίκτη για σουτ. Οι προσπάθειες τους όμως δεν βρήκαν στόχο. Λύση στο σκοράρισμα έδωσε ο Πρίντεζης, ο οποίος με αριστερό χουκ "έγραψε" το 2-0 στο 3'. Οι Πρωταθλητές Ευρώπης έπαιζαν πολύ καλή άμυνα, αναγκάζοντας τους Ρώσους να κάνουν λάθος επιλογές, με τον αρχηγό παράλληλα με γκολ-φάουλ να κάνει το σκορ 5-0. Η μπάλα στην επίθεση πήγαινε συχνά στον "Πριντ", ο οποίος γυρίζοντας περίτεχνα το σώμα του "εξολόθρευσε" τον προσωπικό του αντίπαλο και με το αγαπημένο του "πεταχτάρι" σημείωσε το 7-3 στο ματς.

Ο Γιασάιτις έφερε το σκορ στα ίσα 7-7, αλλά ο Red-Bill με ένα τυχερό τρίποντο και ο Παπανικολάου στη συνέχεια με ωραία προσπάθεια έδωσαν στους Πρωταθλητές Ευρώπης προβάδισμα με +5 (12-7) στο 6'. Οι Περπέρογλου-Σλούκας στη συνέχεια αντικατέστησαν τους Παπανικολάου-Σπανούλη, με τον Καλάθη από την περιφέρεια να φέρει το ματς στα ίσα (12-12).  Η Λοκομοτίβ με σουτ του Γκριγκόριεφ από την περιφέρεια πήρε το προβάδισμα (13-15), με τον Χάινς να δίνει την θέση του στον Ντόρσεϊ στο παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να λειτουργήσει σωστά στην επίθεση, καθώς έκανε λάθος επιλογές, με την Κούμπαν να συνεχίζει να "πυροβολεί" από τα 6.75 μέτρα, καθώς με νέα "βόμβα" του Γκριγκόριεφ οι Ρώσου έφεραν την υπέρ τους διαφορά στο +5 (13-18), με τρία σερί τρίποντα. Με τον ίδιο τρόπο απάντησε ο Κατσίβελης που μόλις είχε μπει στο παιχνίδι (16-18), ενώ με τις βολές του Τραορέ διαμορφώθηκε το σκορ της πρώτης περιόδου, με τους Ρώσους να προηγούνται με σκορ 16-20.

Ερυθρόλευκη αστοχία, θετικός Χάινς, στον πάγκο Σπανούλης και το σερί βολών

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Πρωταθλητές στην επίθεση συνέχιζαν να κυκλοφορούν γρήγορα την μπάλα στην επίθεση, έβγαζαν αυτοματισμούς, έβρισκαν τους ελεύθερους παίκτες ώστε να "εκτελέσουν", αλλά οι προσπάθειες τους έβρισκαν σίδερο, με τους Ρώσους να εκμεταλλεύονται την αστοχία των Πειραιωτών φτάνοντας στο +6 (16-22). Ο Χάινς αφού μείωσε το σκορ (18-22), στη συνέχεια έκλεψε δύο φορές την μπάλα, την κατέβασε στο αντίπαλο καλάθι σαν γκαρντ και έδωσε ισάριθμες φορές ασίστ στον Περπέρογλου, ο οποίος και τις αξιοποίησε, καθώς με το έμμεσο του τρίποντο στην δεύτερη επίθεση ο Ολυμπιακός πήρε ξανά το προβάδισμα στο σκορ (23-22) στο 12'. Ο Μαυροειδής πήρε την θέση του Χάινς, ο Γκετσεβίτσιους αστόχησε σε τρίποντο από την κορυφή σε ξεμαρκάριστο σουτ, ενώ ο Καλάθης στον αιφνιδιασμό "'έγραψε" το 23-24. Με μπροστάρη τον Σαμπάλκιν η Κούμπαν έφτασε στο +4 (23-27), αλλά ο Παπανικολάου απάντησε άμεσα με τρίποντο (26-27), με τον κόουτς Μπαρτζώκα να κρατάει στον πάγκο τον Σπανούλη, ενώ ο Άντιτς δεν πήρε χρόνο συμμετοχής, καθώς προφυλάχθηκε λόγω ενός μικορτραυματισμού που αντιμετωπίζει.

Στη συνέχεια ο Ντόρσεϊ ηττήθηκε σε προσωπικές μονομαχίες τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση, αλλά η καλή άμυνα του Μάντζαρη επανέφερε την κατοχή της μπάλας στους ερυθρόλευκους, με τον Μαυροειδή να επανέρχεται στο ματς στην θέση του επηρεασμένου Αμερικανού σέντερ. Με καλάθι από το πόστ με ωραία προσπάθεια ο Τραορέ "έγραψε" το 26-31 στο 18'. Ο Γκετσεβίτσιους μείωσε με βολές, αλλά ο Τραορέ έδειχνε ασταμάτητος κοντά στο καλάθι (28-33), με τους Πρωταθλητές να χάνουν ορισμένα εύκολα καλάθια στην επίθεση. Από την γραμμή της φιλανθρωπίας ήταν απόλυτα εύστοχος ο Πρίντεζης (30-33), με τους Ρώσους να κάνουν αρκετά φάουλ και τον Μαυροειδή με βολές ξανά να μειώνει στον πόντο (32-33). Ο Μάριτς στην επόμενη φάση πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και ευστόχησε, ενώ ο Σλούκας με βολές "έγραψε" το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, Ολυμπιακός - Κούμπαν 34-35. Στην τελευταία επίθεση ο 22χρονος σούτινγκ-γκαρντ αστόχησε στην εκπνοή στην προσπάθεια του να δώσει στους Πρωταθλητές το προβάδισμα.

Βρήκε ρυθμό στην επίθεση, όντας "φωτιά" από την περιφέρεια, με την διαφορά να φτάνει στο +14

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς φουριόζος, έχοντας στην πεντάδα τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Ντόρσεϊ, Περπέρογλου, Πρίντεζη και Ντόρσεϊ. Ο αρχηγός είχε πάρει... φωτιά, καθώς με δύο σερί τρίποντα, τα οποία βρήκαν μόνο δίχτυ, οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν γρήγορα στο +5 (40-35). Ο "Πριντ" με το περίφημο πεταχτάρι του από τα αριστερά στο low-post "έγραψε" το 44-37, ενώ ο Μάντζαρης με νέα ερυθρόλευκη "βόμβα" από την περιφέρεια έφερε τους Πειραιώτες στο +9 (48-39), με τους Πρωταθλητές να πυροβολούν ασταμάτητα από τα 6.75 μέτρα, όντας αποτελεσματικοί στην επίθεση, έχοντας βρει, πλέον, ρυθμό στο παιχνίδι τους. Ο Μάριτς μείωσε, ενώ με γκολ-φάουλ του Χάινς η ελληνική ομάδα έφτασε στο +12 (53-41), αποκτώντας την μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι σε εκείνο το σημείο.Ο Καλάθης έριξε την διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (54-45), ενώ στη συνέχεια ο Σπανούλης έδωσε μία καταπληκτική και έξυπνη στον Χάινς (56-45).

Με προσπάθεια του Περπέρογλου ο Ολυμπιακός έφτασε ξανά στο +12 (58-46), με τον Παπανικολάου να παίζει στο "4" και τον Περπέρογλου στο "3", λόγω ότι ο Άντιτς είχε έναν μικροτραυματισμό, και τον Πρίντεζη παράλληλα να ξεκουράζεται στον πάγκο. Ο Χάινς με ωραία προσπάθεια κοντά στην ρακέτα εκτόξευσε την διαφορά στο +14 (60-46). Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Καλάθης, καθώς με δύο προσωπικές ενέργειες μείωσε σε 60-50, ενώ το σερί της Λοκομοτίβ έφτασε στο 8-0 πλησιάζοντας  στο 60-54. Σε εκείνο το σημείο ο κόουτς Μπαρτζώκας πήρε τάιμ-άουτ, με τον Παπανικολάου να παίρνει πρωτοβουλίες και με ένα προσωπικό σερί 5-0, πρώτα με βολές και στη συνέχεια με τρίποντο, διαμόρφωσε το σκορ της τρίτης περιόδου (65-58). Οι Πρωταθλητές αναγεννήθηκαν σε αυτό το δεκάλεπτο στην επίθεση, σημειώνοντας 31 πόντους.

Η ανατροπή, οι τεχνικές ποινές, το κλέψιμο του Καλάθη και ο Μπάρον

Στην τελευταία περίοδο ο Πρίντεζης συνέχισε να πυρπολεί από την περιφέρεια, καθώς με τρίποντο το σκορ διαμορφώθηκε σε 68-60. Η Κούμπαν όμως έδειχνε την διάθεση να γυρίσει το ματς και εν μέρει το κατάφερε, καθώς πρώτα με τον Γκριγκόριεφ στον αιφνιδιασμό και στη συνέχεια με βολές του Μπάρον (με τον Σπανούλη νωρίτερα να έχει δεχτεί τεχνική ποινή για διαμαρτυρία, όπως και ο Μπαρτζώκας, με τους διαιτητές να εξαντλούν την αυστηρότητα τους), μείωσε στο καλάθι (68-66), με την διαφορά προηγουμένως να έχει φτάσει στο +14 (60-46).

Ο ήρωας της Πόλης με νέο τρίποντο από την γωνία στο 34' έδωσε πολύτιμη ανάσα στον Ολυμπιακό (71-66), αλλά με τον ίδιο τρόπο από την περιφέρεια απάντησε ο Καλάθης (71-69), ενώ στη συνέχεια ο Μάριτς έφερε το σκορ στα ίσα (71-71). Η Λοκομοτίβ, μάλιστα, κατάφερε να πάρει μετά από αρκετή ώρα και πάλι το προβάδισμα, καθώς με τρίποντο του Μπάρουν βρέθηκε στο +3 (71-74) στο 35'. Το επί μέρος σκορ των Ρώσων έφτασε το 11-30, από την στιγμή που οι Ρώσοι βρέθηκαν να χάνουν με σκορ 60-46, καθώς ο Μάριτς με καλάθι κοντά στην ρακέτα διαμόρφωσε το 71-76 στο 38'. Ο Σπανούλης επέστρεψε στο παρκέ, με τον Περπέρογλου να μειώνει το σκορ σε 74-76 με έμμεσο τρίποντο.

Ο αρχηγός στη συνέχεια θα αστοχήσει από την περιφέρεια, όπως το ίδιο ήταν και ο Μπάρον, με την κατοχή να παραμένει στην Λοκομοτίβ 1'30'' πριν το τέλος του αγώνα. Η Κούμπαν στη συνέχεια έχασε την μπάλα, με τον Ολυμπιακό να βγαίνει στην επίθεση. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι έκαναν φάουλ στον Red-Bill, ο οποίος ήταν ψύχραιμος και απόλυτα αποτελεσματικός από τις βολές, φέρνοντας το ματς στα ίσα (76-76). Οι Ρώσοι στη συνέχεια δεν βρήκαν τον δρόμο προς το καλάθι, οι Πειραιώτες πήραν την κατοχή της μπάλας, με τον Πρίντεζη μετά από φάουλ να πηγαίνει στις βολές. Εκεί μέτρησε 1/2 (77-76) περίπου 50'' πριν το τέλος του ματς. Ο Μπάρον ακολούθως έβαλε δύο βολές, δίνοντας προβάδισμα (77-78), αλλά οι Πειραιώτες το ξαναπήραν με καλάθι του Σπανούλη (79-78).

Ο δαιμόνιος Μπάρον με εντυπωσιακό και δύσκολο μπάσιμο υπό την πίεση του Ντόρσεϊ "έγραψε" το 79-80  στα 15'' πριν το τέλος. Την επόμενη καθοριστική επίθεση την ανέλαβε ο Παπανικολάου, αλλά στην προσπάθεια του για ντράιβ ο Καλάθης με παρέμβαση τον έκανε να χάσει την μπάλα. Ο Ντόρσεϊ στη συνέχεια αναγκάστηκε να κάνει φάουλ στον Μπάρον για να σταματήσει τον χρόνο, ο οποίος ευστόχησε και στις δύο βολές, σημειώνοντας το 79-82 στα 4'' πριν τη λήξη του αγώνα. Στα τελευταία δευτερόλεπτα του ματς οι Πειραιώτες δεν λειτούργησαν σωστά, έκαναν λάθη, έχασαν δύο φορές την μπάλα (πρώτα στο 4.6'' και μετά στο 1.6'') και δεν κατάφεραν ούτε να σουτάρουν ώστε να στείλουν το ματς στην παράταση. Έτσι, λοιπόν, η Λοκομοτίβ, τελικά, κέρδισε τους ερυθρόλευκους με σκορ 79-82. Οι Πρωταθλητές, ουσιαστικά, έχασαν ένα δικό τους ματς.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 34-35, 65-58, 79-82

Ανά δεκάλεπτο: 16-20, 18-15, 31-23, 14-24

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 11 (2ασ.), Σπανούλης 18 (2/3δίπ., 3/6τρίπ., 5/9β., 6ασ.), Περπέρογλου 10 (0/2τρίπ.), Ντόρσεϊ 1 (8ρ., 2κλ.), Σλούκας 2, Μαυροειδής 2, Γκετσεβίτσιους 2 (0/4τρίπ.), Πρίντεζης 17 (4/8δίπ., 2/6τρίπ., 6/14β.), Παπανικολάου 10 (2/4τρίπ., 2κλ.), Μάντζαρης 3 (1/2τρίπ., 3ασ.)

Λοκομοτίβ Κούμπαν (Πασούτιν): Γκριγκόριεφ 10 (2/3τρίπ., 4κλ.), Σαμπάλκιν 6, Λιχοντέι 3 (0/1τρίπ.), Γιασάιτις 5 (3κλ.), Μπάρον 21 (1/2δίπ., 3/7τρίπ., 4/9β.), Μάριτς 10 (5ρ.), Τραορέ 10 (5ρ.), Καλάθης 17 (5/12δίπ., 2/5τρίπ., 1/2β., 8ασ., 3κλ., 6ρ.)