Κυριακή 30 Σεπτεμβρίου 2012

Ολυμπιακός - Ζαλγκίρις 86-75

Με τους Πρίντεζη, Περπέρογλου και Παπανικολάου σε μεγάλα κέφια, ο Ολυμπιακός νίκησε τη Ζαλγκίρις Κάουνας με 86-75 και κατέλαβε την 3η θέση στο τουρνουά "Γκομέλσκι Καπ". Όμορφο μπάσκετ από τους Πρωταθλητές Ευρώπης και Ελλάδας, με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και τους 18 πόντους (54-36 στην τρίτη περίοδο).
Ο Ολυμπιακός νίκησε την Ζαλγκίρις Κάουνας με σκορ 86-75 στον μικρό τελικό του "Γκομέλσκι Καπ", καταλαμβάνοντας την 3η θέση στο τουρνουά. Οι ερυθρόλευκοι παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στην Λοκομοτίβ Κούμπαν, κυρίως στην άμυνα η οποία αποτέλεσε το μεγάλο τους όπλο στο παιχνίδι, καθώς στα τρία πρώτα δεκάλεπτα οι Πειραιώτες ήταν εξαιρετικοί στα ανασταλτικά τους καθήκοντα, κρατώντας τους Λιθουανούς σε χαμηλό σκορ (66-49). Η διαφορά έφτασε και στο +18 (54-36) στο 25', ενώ στην τελευταία περίοδο οι Πρωταθλητές Ευρώπης χαλάρωσαν στα μετόπισθεν (20-26), καθώς το ματς είχε ήδη κριθεί.
Οι ερυθρόλευκοι πήραν το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά του ματς, το οποίο και διατήρησαν μέχρι το τέλος, δίχως να νιώσουν την απειλή των Λιθουανών. Ο Ολυμπιακός έλεγξε απόλυτα τον ρυθμό του παιχνιδιού, πίεσε με ιδανικό τρόπο στην άμυνα την Ζαλγκίρις, έβγαλε ενέργεια στον αγώνα και έτρεξε στο γήπεδο όποτε βρήκε χώρο φτάνοντας στο εύκολο καλάθι.

Οι Πειραιώτες πυροβόλησαν από την περιφέρεια (10/24τρ), ενώ στην επίθεση, στο παιχνίδι του μισού γηπέδου, φρόντιζαν να κυκλοφορούν γρήγορα την μπάλα ψάχνοντας συνεχώς τον ελεύθερο παίκτη ώστε να "εκτελέσει" τον αντίπαλο, πράγμα το οποίο και έπραξαν με αποτελεσματικό τρόπο. Σε σχέση με το ματς κόντρα στην Κούμπαν (22λ) οι Πρωταθλητές Ευρώπης έκαναν λιγότερα λάθη (16λ) καθώς είχαν περισσότερο καθαρό μυαλό στις αποφάσεις τους, ενώ έπαιξαν και ομαδικό μπάσκετ μοιράζοντας 20 ασίστ.

Ο Ολυμπιακός, ο οποίος αγωνίστηκε στο παιχνίδι δίχως τους τραυματίες Έισι Λο (θλάση) και Πέρο Άντιτς (τενοντίτιδα), είχε για κορυφαίους παίκτες του στην αναμέτρηση του τρεις φόργουορντ της ομάδας. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο σπουδαίος Γιώργος Πρίντεζης (20π), ο οποίος δεν έχασε σουτ κοντά στο καλάθι (7/7δ), όντας "μπόμπερ" και από την περιφέρεια (2/3τρ). Εξαιρετική εμφάνιση από τα δύο "3άρια" των ερυθρολεύκων, με τους Στράτο Περπέρογλου (16π, 2/4δ, 2/4τρ, 4ασ) και Κώστα Παπανικολάου (11π, 4/5δ, 5ασ) να σκοράρουν, να δημιουργούν στην επίθεση, αλλά να παίζουν και άμυνα. Θετική εμφάνιση από τον Κώστα Σλούκα (10π, 2/2τρ), ενώ παρουσιάστηκε βελτιωμένος ο Τζόι Ντόρσεϊ (8π, 7ρ).

Το ματς

Με μπροστάρη τον Πρίντεζη

O Oλυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Περπέρογλου, Πρίντεζη και Ντόρσεϊ. Οι Λιθουανοί έκαναν γρήγορα ένα 4-0, αλλά οι ερυθρόλευκοι απάντησαν άμεσα με ένα 9-0 σερί, γράφοντας το 9-4 με τρίποντο του "Πριντ". Με βολές του Περπέρογλου οι Πειραιώτες έφτασαν στο +9 (20-11), με τους Πρωταθλητές να έχουν υπομονή στο παιχνίδι τους και μεθοδικότητα στην επίθεση, παίζοντας εξαιρετική άμυνα στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Παπανικολάου με ωραία προσπάθεια ανέβασε την διαφορά στο +11 (22-11), ενώ στη συνέχεια ο Πρίντεζης με αριστερό "χουκ" σημείωσε το 24-11, με τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να έχουν περάσει... χειροπέδες στους πράσινους. Ο ήρωας της Πόλης ήταν ο κινητήριος μοχλός για τους ερυθρόλευκους  με 9 πόντους, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση, με το σκορ της περιόδου να είναι το 24-11.

Η διαφορά στο +14, ο Στράτος και ο Χάινς στο "4"

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε στον αγώνα με τους Μάντζαρη, Σλούκα, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μαυροειδή. Η Ζαλγκίρις μετά από πολύ ώρα βρήκε τον δρόμο προς το καλάθι, με τους Σπανούλη-Χάινς παράλληλα να επιστρέφουν στο παρκέ, ενώ ο Πρίντεζης χρεώθηκε με τρίτο φάουλ. Ο Σλούκας με τρίποντο από την κορυφή "έγραψε" το 27-13, ανεβάζοντας την διαφορά στο +14 για τους Πρωταθλητές. Οι Λιθουανοί μείωσαν (27-17) και ξεκίνησαν να πιέζουν σε όλο το γήπεδο, αλλά οι ερυθρόλευκοι κυκλοφόρησαν με ψυχραιμία την μπάλα, με τον Χάινς να συνεργάζεται άψογα με τον Ντόρσεϊ στο "ζωγραφιστό" (ο Κάιλ χρησιμοποιήθηκε στο "4" σε εκείνο το διάσημα, ελλείψει Άντιτς) ο οποίος τελείωσε την φάση με γκολ-φάουλ, το οποίο και αξιοποίησε (30-17). Ο Λαβρίνοβιτς μείωσε γρήγορα με τρίποντο (30-20), ενώ ο Χάινς απάντησε με μπάσιμο κινούμενος σαν γκαρντ (32-20).

Ο Ολυμπιακός συνέχισε στην επίθεση να λειτουργεί με ταχύτητα, με τους Πειραιώτες να αλλάζουν μεταξύ τους πολλές πάσες, με καλή κυκλοφορία της μπάλας, η οποία κατέληγε στον ελεύθερο παίκτη. Σε παρόμοια φάση η μπάλα κατέληξε στον Περπέρογλου, ο οποίος με τρίποντο από τη γωνία "έγραψε" το 36-24 στο 16'. Οι ερυθρόλευκοι στη συνέχεια βρήκαν χώρο ώστε να τρέξουν στο γήπεδο, με τον Ντόρσεϊ να συνεργάζεται άψογα με τον Παπανικολάου στον αιφνιδιασμό, με τον Έλληνα φόργουορντ να αξιοποιεί (40-26) την ασίστ του Αμερικανού σέντερ με εντυπωσιακό κάρφωμα. Οι Λιθουανοί λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου μάζεψαν την διαφορά, με τους Πρωταθλητές να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με +11 (43-32), μ με τον Στράτο να βοηθάει σε δημιουργία (4 ασίστ) και επίθεση (8π).

Ερυθρόλευκα τρίποντα, σούπερ Περπέρογλου και πιεστική άμυνα

Οι ερυθρόλευκοι στην επανάληψη ξεκίνησαν με τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Περπέρογλου, Πρίντεζη και Ντόρσεϊ, με τον αρχηγό να βγάζει εξαιρετική άμυνα. Ο Μάντζαρης ευστόχησε σε τρίποντο, ενώ ο Πρίντεζης πρώτα με ωραία προσπάθεια και στη συνέχεια με "βόμβα" από την περιφέρεια ανέβασε την διαφορά στο +17 (51-34). Η Ζαλγκίρις μείωσε, αλλά από τα 6.75 μέτρα ήταν εύστοχος ο Περπέρογλου, αυξάνοντας την διαφορά στο +18 (54-36). Οι Λιθουανοί, πάντως, με υπομονή και επιμονή κατάφεραν να μειώσουν σε 56-43 στο 26'.

Ο Περπέρογλου ήταν δραστήριος στην επίθεση, καθώς με νέα ωραίο ντράιβ "έγραψε" το 60-45, φτάνοντας τους 15 πόντους στο ματς, ενώ στη συνέχεια ο Σλούκας με νέο τρίποντο ανέβασε την διαφορά και πάλι στο +16 (63-47). Παπανικολάου και Μαυροειδής στη συνέχεια... έκρυψαν την μπάλα, καθώς με ωραία συνεργασία "έγραψαν" το 65-47, με τους Πρωταθλητές να είναι εξαιρετικοί στα ανασταλτικά τους καθήκοντα, έχοντας περιορίσει τους Λιθουανούς με την πιεστική τους άμυνα. Το σκορ της τρίτης περιόδου βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται με 66-49.

Πήρε μπρος ο Σλούκας στην επίθεση, χαλάρωσε στην άμυνα

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Ντόρσεϊ, με τον "Παπ" να τρέχει στον αιφνιδιασμό και να καρφώνει ανάποδα (70-53), ένα "dunk" παρόμοιο με εκείνο που έκανε την περασμένη άνοιξη απέναντι στη Σιένα στο ΣΕΦ. Η Ζαλγκίρις με ένα σερί 5-0 μείωσε σε 70-58, αλλά ο Πρίντεζης με το αγαπημένο του σουτ "έγραψε" το 72-58. Ο Παπανικολάου στη συνέχεια σημείωσε το πρώτο του τρίποντο στο παιχνίδι, με την διαφορά να φτάνει στο +16 (77-61) στον αιφνιδιασμό, με τον Παπανικολάου να δίνει υπέροχη ασίστ στον Πρίντεζη, ενώ ακολούθως ο Ντόρσεϊ με επιβλητικό κάρφωμα "έγραψε" το (79-63).

Η Ζαλγκίρις μείωσε σε 79-68, αλλά ο Σλούκας στη συνέχεια με ωραίο αριστερό ντράιβ "έγραψε" το 81-68 στο 37'. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ο κόουτς Μπαρτζώκας επανέφερε στο παιχνίδι τους Κατσίβελη-Γκετσεβίτσιους, με τον Λιπκεβίτσιους να ρίχνει την διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους (81-72). Ο Σλούκας με βολές ανέβασε την διαφορά στο +11 (83-72), ενώ ο Παπανικολάου με υπέροχη προσπάθεια διαμόρφωσε το 86-73. Τελικό σκορ στην αναμέτρηση, Ολυμπιακός-Ζαλγκίρις 86-75, με τους Πειραιώτες να παίζουν εξαιρετική άμυνα στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, καθώς στην τελευταία περίοδο, ολίγον, χαλάρωσαν (20-26).

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 43-32, 66-49, 86-75

Ανά δεκάλεπτο: 24-11, 19-21, 23-17, 20-26

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 3, Σπανούλης 7 (1/4τρ, 4ασ, 5λ), Περπέρογλου 16 (2/4τρ, 4ασ), Ντόρσεϊ 8 (7ρ-4επ), Σλούκας 10 (2/2τρ), Μαυροειδής 4, Γκετσεβίτσιους 1 (0/4τρ), Πρίντεζης 20 (7/7δ, 2/3τρ, 3κλ), Παπανικολάου 11 (4/5δ, 5ασ, 4ρ), Μάντζαρης 3, Γεωργάκης, Κατσίβλης 3.

Ζαλγκίρις (Πλάθα): Ντάρντεν 4  Πόποβιτς 7 (1), Λαβρίνοβιτς Ντ. 10 (2/), Γιουσκεβίτσιους 2, Καλνιέτις 3, Λιπκεβίτσιους 2, Κλιμαβίτσιους 10, Γιανκούνας 3 (1) Ντέλας 6, Κουζμίνσκας 4, Καουκένας 11, Φούτι 13.