Κυριακή 11 Νοεμβρίου 2012

Συνεχίζουν ακάθεκτοι

11/11/2012

Ολυμπιακός και Πανιώνιος συνεχίζουν χέρι χέρι στην κορυφή της Α1 μετά από πέντε αγωνιστικές.

Οι «κυανέρυθροι» έκαναν την αρχή επικρατώντας το Σάββατο του Άρη στο «Αλεξάνδρεια» και οι «ερυθρόλευκοι» τους ακολούθησαν σήμερα, περνώντας με 92-78 από το Περιστέρι.

Μεγάλες εκτός έδρας νίκες για Απόλλωνα Πάτρας (80-67 τον Κολοσσό) και ΠΑΟΚ (91-70 την Καβάλα), «ίδρωσε» αλλά τα κατάφερε ο ΑΓΟΡ κόντρα στον Πανελευσινιακό.

Παναθηναϊκός-Ηλυσιακός το παιχνίδι που ολοκληρώνει την αγωνιστική (Δευτέρα 19:00).

Ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε την ανωτερότητά του στο Περιστέρι (92-78), παρόλο που η τοπική ομάδα ήταν (σχετικά) κοντά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, παρουσιάζοντας καλή εικόνα. Ο Γιώργος Πρίντεζης αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ του αγώνα (22π) και έτσι η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε το 5/5 στην Α1.

Η δεύτερη συνεχόμενη (και πρώτη εκτός έδρας) νίκη του Απόλλωνα Πάτρας ήρθε με πειστικό τρόπο (80-67), απέναντι σε αντίπαλο με υψηλότερους στόχους, όπως είναι ο Κολοσσός Ρόδου. Ο Γκραντ με 20 πόντους ήταν το κυριότερο επιθετικό «όπλο» των Πατρινών.

Με άμυνα «γρανίτη», ο ΠΑΟΚ έκανε φοβερό δεύτερο ημίχρονο και νίκησε άνετα στην Καβάλα με 91-70. Χάτσερ και Παπαδόπουλος έκαναν φοβερό ματς, υποχρεώνοντας παράλληλα την ομάδα του Δημήτρη Γαλάνη σε 19 μόλις πόντους σε όλο το δεύτερο ημίχρονο.

Δύο στα δύο εντός έδρας για το Ρέθυμνο, που αν και δυσκολεύτηκε κατέβαλε την αντίσταση του νεοφώτιστου Πανελευσινιακού, με 75-69. Κόμματος και Λιακόπουλος το… πήραν προσωπικά πετυχαίνοντας 19 πόντους έκαστος.