Σάββατο 17 Νοεμβρίου 2012

Δώρο Αντεμπαγιόρ στην Άρσεναλ(video)

Η Τότεναμ προηγήθηκε στο 10' με Αντεμπαγιόρ, αλλά αυτός αποβλήθηκε στο 18' μετά από ανόητο τάκλιν και η Άρσεναλ νίκησε με 5-2 στο ντέρμπι του Λονδίνου .
Η Άρσεναλ νίκησε 5-2 την Τότεναμ στο λονδρέζικο ντέρμπι, με τον Εμανουέλ Αντεμπαγιόρ από ήρωας να γίνεται μοιραίος. Ο στράικερ από το Τόγκο άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 10ο λεπτό, αλλά στο 18' αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.
Η κόκκινη ήταν πάντως δικαιολογημένη, καθώς πήγε με τις τάπες στον Σάντι Καθόρλα.

Με αριθμητικό πλεονέκτημα πλέον η Άρσεναλ στο ημίχρονο κατάφερε να προηγείται με 3-1, χάρη σε τέρματα των Μέρτεζακερ, Ποντόλσκι και Ζιρού.

Το 4-1 έκανε ο Καθόρλα, ο Μπέιλ μείωσε και το τελικό 5-2 διαμόρφωσε ο Γουόλκοτ στο 91'.

ΑΡΣΕΝΑΛ (Αρσέν Βενγκέρ): Στσέζνι, Σανιά, Μέρτεζακερ, Κοσιελνί, Βερμάελεν, Αρτέτα, Γουίλσιρ (71' Ράμσεϊ), Καθόρλα, Γουόλκοτ, Ποντόλσκι (80' Αντρέ Σάντος), Ζιρού (86' Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν).

ΤΟΤΕΝΑΜ (Αντρέ Βίλας Μπόας): Λορίς, Γουόκερ (46' Ντόσον), Γκαλάς, Βερτόνχεν, Νότον (46' Ντέμπσεϊ), Σάντρο, Χάντλστοουν (71' Τομ Κάρολ), Λένον, Μπέιλ, Ντεφόου, Αντεμπαγιόρ.